Czas na derby. W środę Chemik Moderator podejmie Zawiszę!

Już w środę odbędzie się najbardziej wyczekiwany mecz jesieni w IV lidze. Piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz podejmą Zawiszę.

Wiadomo, że derby rządzą się swoimi prawami, ale rzut oka na tabelę mógłby zasugerować, że to chemicy są faworytem spotkania. Zdobyli dotąd trzy punkty więcej niż niebiesko-czarni. Bilans ten byłby jednak lepszy, gdyby nie niedzielna, pierwsza w tym sezonie, porażka. Podopieczni Piotra Gruszki przegrali ze Sportisem. Zawisza jest za to na fali wznoszącej i po dwóch z rzędu porażkach i remisie, ostatnie dwa spotkania wygrał.

Chemik plasuje się obecnie na siódmym miejscu, a Zawisza na trzynastym. W przypadku zwycięstwa w środę obie drużyny mają jednak szansę na spory awans. Co ciekawe, po pięciu spotkaniach legitymują się podobnym bilansem bramkowym - w przypadku Chemika jest to 9:4, zaś Zawiszy - 8:4

Dla zawiszan będzie to pierwszy w tym sezonie mecz ligowy na obcym boisku. Co prawda formalnie Zawisza był gościem w starciach z Pomorzaninem Toruń i Piastem Złotniki Kujawskie, ale mecze odbywały się na wniosek gospodarzy na stadionie przy ul. Sielskiej.

W zespole Chemika trzech piłkarzy ma za sobą występy w Zawiszy. Przede wszystkim należy wymienić Szymona Maziarza, który występował na Gdańskiej w latach 2007-2012. Wywalczył z klubem awans do II ligi, a następnie na zaplecze Ekstraklasy. W I lidze rozegrał w barwach Zawiszy siedem spotkań.

Wpływ na wywalczony w 2011 roku awans do I ligi miał także Maciej Kot, który wówczas po dobrej rundzie w III-ligowym Chemiku przez pół roku grał w Zawiszy. Przez większość rundy był wówczas podstawowym zawodnikiem i zdobył piękną bramkę w meczu z Chojniczanką. Asystentem ówczesnego trenera niebiesko-czarnych Adama Topolskiego był Piotr Gruszka. Po wywalczeniu awansu i zmianach w klubie obaj opuścili zespół. W I lidze w barwach Zawiszy wystąpił za to Daniel Włosiński, rozgrywając cztery mecze w sezonie 2015/2016.

Zawodników z przeszłością w Chemiku znajdziemy też w Zawiszy. Bramkarz Marcin Niwiński to wychowanek naszego klubu, który w drużynie seniorów zagrał 17 razy w latach 2008-2011. Kolejnym zawodnikiem wychowanym na Glinkach, który obecnie gra w Zawiszy jest Tomasz Prejs. On jeszcze rok temu występował w naszym klubie. Sukcesy w postaci awansów do wyższych lig świętowali na Glinkach także Jakub Witucki i Michał Żurowski. Obaj niegdyś byli podstawowymi zawodnikami Chemika, a dziś decydują o sile Zawiszy.

Początek środowego meczu o godz. 17:00. Informacje organizacyjne TUTAJ.