TOP 10 meczów Chemika pod wodzą Piotra Gruszki (2014-2016)

Piłkarze Chemika Bydgoszcz rozegrali przez ostatnie dwa i pół roku 94 mecze pod wodzą Piotra Gruszki. Wybraliśmy dziesięć naszych zdaniem najlepszych i najważniejszych.

16.09.2014, 6. kolejka klasy okręgowej: Pomorzanin Toruń – Chemik Bydgoszcz 2:7
bramki: Łukasz Drygalski, Przemysław Goc - Przemysław Lengling (trzy), Adam Kardasz (dwie), Paweł Olszewski (dwie)
Chemik: Tatera – Jarzembowski, Rudziński, Raszka, Frasz – Rysiewski, Rakowski – Kawałek (61’ Wojciechowski), Olszewski, Lengling (65’ Szawarniak)– Kardasz (85’ Krajewski).

W pierwszym ligowym meczu po powrocie Piotra Gruszki chemicy zawiedli i przegrali na inaugurację w Sicienku 1:2. Później jeszcze zremisowali w Jabłonowie i w końcu, wygrywając ze Startem Pruszcz, rozpoczęli serię 14 zwycięstw ligowych z rzędu. Szczególnie cenna była wygrana odniesiona w połowie września w Toruniu. W przełożonym na środę spotkaniu 6. kolejki chemicy jechali do Pomorzanina Toruń, spadkowicza z IV ligi, który we wcześniejszych pięciu spotkaniach zdobył 12 punktów. Jeśli chemicy mieli obawy, to szybko okazały się one bezzasadne. Hat-trick Przemka Lenglinga i trafienia Adama Kardasza oraz Pawła Olszewskiego dały wygraną 7:2. W Pomorzaninie zagrał wtedy Patryk Nowak, który niespełna rok później trafił na Glinki.

24.09.2014, IV runda OPP: Chemik Bydgoszcz - Notecianka Pakość 4:3
bramki: Adrian Raszka, Robert Kawałek, Patryk Wojciechowski, Damian Rysiewski - Kamil Kala Patryk Strauchman, Dariusz Słupski.
Chemik: Tatera - Tokarski, Raszka, Rudziński (36' Markowski), Trzeciak (46' Szawarniak) - Kawałek, Marczyński (67' Frasz), Rysiewski, Olszewski, Krajewski (46' Lengling)- Wojciechowski.

W poprzednich rundach bydgoszczanie łatwo poradzili sobie z Wisłą Gruczno i Victorią Koronowo, po czym los skojarzył ich z grającą wówczas ligę wyżej Notecianką Pakość. Pierwszy test z wyżej notowanym rywalem podopieczni Piotra Gruszki zdali bardzo dobrze, choć do przerwy przegrywali 0:2. W 47. minucie bramkę kontaktową zdobył Adrian Raszka, a w 54. wyrównał Robert Kawałek. Następnie Notecianka wyszła jeszcze na prowadzenie, gdy w 62. minucie do siatki trafił Dariusz Słupski, ale 180 sekund później wyrównał Patryk Wojciechowski, a na osiem minut przed końcem Damian Rysiewski ustalił wynik na 4:3. Chemicy kontynuowali więc pucharową przygodę, która zakończyła się - podobnie jak rok później - dopiero w finale.

4.10.2014, 9. kolejka klasy okręgowej: Chemik Bydgoszcz – Unia Wąbrzeźno 11:0
bramki: Adam Kardasz (pięć), Bartosz Rudziński (dwie), Patryk Wojciechowski, Przemysław Lengling, Robert Kawałek, Damian Rysiewski.
Chemik: Tatera – Rakowski, Rudziński, Raszka (56’ Tokarski), Frasz – Wojciechowski (68’ Krajewski), Rysiewski, Olszewski, Kawałek, Lengling (72' Trzeciak) – Kardasz.

Tamtej jesieni chemicy byli w takim "gazie", że łatwo odprawiali każdego rywala. Unii Wąbrzeźno wbili aż 11 goli, z czego pięć było autorstwa Adama Kardasza. Później ten rekordowy wynik powtórzyli jeszcze z Czarnymi Nakło, a w sumie w 16 jesiennych kolejkach zdobyli aż 78 bramek.

01.08.2015, I runda OPP: Wisła Fordon - Chemik Bydgoszcz 3:14
bramki: Bartosz Łoś 68, Maciej Hemerling 70, Paweł Zagajewski 81 - Adam Kardasz (osiem), Robert Kawałek (dwa), Damian Tokarski, Patryk Wojciechowski, Szymon Maziarz, Paweł Olszewski
Chemik: Laskowski (46' Tatera) - Rakowski (46' Markowski), Marczyński, Szurgot, Frasz - Tokarski (60' Sakwiński), Rysiewski, Maziarz, Olszewski, Kawałek (46' Wojciechowski) - Kardasz.

Jedenaście bramek to już było dużo, ale w otwierającym sezon 2015/2016 meczu z Wisłą Fordon podopieczni Piotra Gruszki byli jeszcze skuteczniejsi i pokonali Wisłę Fordon aż 14:3. Samego siebie przeszedł też Adam Kardasz, który osiem razy pokonał Roberta Musiałowskiego. Pierwsze trafienie w koszulce Chemika zaliczył wtedy Szymon Maziarz.

30.08.2015, 4 kolejka IV ligi: Orlęta Aleksandrów Kujawski – Chemik Bydgoszcz 2:3
bramki: Michał Witkowski (dwie) – Adam Kardasz (dwie), Patryk Nowak
Chemik: Tatera – Frasz (77’ Jarzembowski), Raszka, Rudziński, Szurgot – Rysiewski, Rakowski – Kawałek (77’ Maziarz), Olszewski, Nowak (58’ Szawarniak) – Kardasz (90’ Tokarski).

W IV lidze mecze był już dużo bardziej wyrównane niż w klasie okręgowej. Niezwykle cenne zwycięstwo chemicy wywalczyli w końcówce sierpnia w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie kibice ubrani w koszulki i szaliki Orląt tłumnie wypełnili trybunę. Podopieczni Piotra Gruszki objęli prowadzenie po bramce Adama Kardasza, a po przerwie na 2:0 podwyższył Patryk Nowak, który świetnie wprowadził się do zespołu. Gospodarze szybko jednak zdołali wyrównać dzięki dwóm golom Michała Witkowskiego. Ostatnie słowo należało do bydgoszczan - w 90. minucie Paweł Olszewski dograł na głowę niezawodnego "Kardiego", a ten ustalił wynik na 3:2. Dwa tygodnie później, po kolejnej asyście Pawła i bramce Adama chemicy objęli prowadzenie w Mogilnie, zajmując fotel lidera IV ligi.

29.05.2016, 27. kolejka IV ligi: Chemik Bydgoszcz – Unia Solec Kujawski 2:0
bramki: Robert Kawałek, Damian Rysiewski
Chemik: Laskowski, Jarzembowski (72' Szawarniak), A. Raszka, Rudziński, Frasz, Rysiewski, Maziarz, Olszewski, Kawałek, Tomaszewski, Kostiuk (69' Wojciechowski).

Wiosną bydgoszczanie toczyli niezwykle emocjonującą walkę o awans do III ligi z Rol.Ko Konojady i Unią Solec Kujawski. Na koniec maja zmierzyli się z zespołem prowadzonym przez Roberta Bednarka, dla którego porażka oznaczałaby stracenie szans na awans. W I połowie Robert Kawałek wyprowadził chemików na prowadzenie, a w 61. minucie Damian Rysiewski zdobył jedną z najpiękniejszych bramek, jakie w ostatnich latach padły na Glinkach. Kontra chemików, przerzuty Kawałka i Oleksandra Kostiuka z jednej strony boiska na drugą, zgranie Pawła Olszewskiego przed pole karne, skąd "Rysiu" szybko oddał strzał w okienko bramki Unii. 2:0 i w grze o awans pozostały już tylko Chemik i Rol.Ko

11.06.2016, 29. kolejka IV ligi: Rol.Ko Konojady – Chemik Bydgoszcz 0:1
bramka: Karol Wilmowicz (sam.)
Chemik: Laskowski – Frasz, A. Raszka, Rudziński, Jarzembowski – Mazurowski, Rysiewski – Olszewski (86’ Kostiuk), Maziarz, Tomaszewski (65’ Nowak)– Kawałek.

Tydzień po meczu z Unią chemicy zremisowali w Jabłonowie Pom. 1:1, żeby po kolejnych siedmiu dniach wrócić na ten stadion i zmierzyć się z Rol.Ko. Obie drużyny dobrze poznały się jeszcze w klasie okręgowej, w sezonie 2015/2016 w lidze grały w sumie trzy razy (jesienny mecz był powtarzany), a w składzie Rol.Ko można było zobaczyć kilku zawodników z przeszłością w Chemiku. Gdyby zespół z Konojadów wygrał, świętowałby awans do III ligi. Ten dzień jednak należał do chemików. W 25. minucie objęli prowadzenie po samobójczym golu Karola Wilimowicza, pilnowali go do końca spotkania i zbliżyli się do Rol.Ko na zaledwie jeden punkt. W ostatniej kolejce lider wygrał jednak w... Jabłonowie Pomorskim z Naprzodem i zwycięstwo chemików z Lechem Rypin pozwoliło zająć "tylko" drugie miejsce.

13.08.2016, 2. kolejka III ligi: KKS 1925 Kalisz – Chemik Bydgoszcz 0:2
bramki: Robert Kawałek, Patryk Nowak
Chemik: Laskowski – Frasz, A. Raszka, Kostiuk, Michalski (85’ Włosiński) – Maziarz, Rysiewski – Kot (66’ Born), Olszewski, Kawałek (88’ Nowak) – Janicki (68’ Jarzembowski).

Latem Rol.Ko wycofało się z rozgrywek i to Chemik trafił do III ligi. Na inaugurację podopieczni Piotra Gruszki zagrali słabo i przegrali z GKS-em Przodkowo, lecz już tydzień później w Kaliszu sprawili niemałą niespodziankę i pokonali KKS 2:0. Wtedy jeszcze nikt tego nie wiedział, ale był to pierwszy z meczów, który pozwolił chemikom zyskać miano "drużyny wyjazdów". W kolejnych tygodniach zespół Piotra Gruszki wygrał jeszcze w Manowie, Lęborku i Toruniu.

01.10.2016, 9. kolejka III ligi: Elana Toruń – Chemik Bydgoszcz 0:2
bramki: Robert Kawałek, Patryk Nowak
Chemik: Murawski - Jarzembowski, Raszka, Frasz, Włosiński, Rysiewski, Maziarz, Kawałek (77’ Kostiuk), Olszewski (75’ Jaskólski), Kot (58’ Nowak), Janicki (80’ Born).

Najlepszy mecz podczas drugiej kadencji Piotra Gruszki w Chemiku. Pierwsze po dziesięciu latach derby z Elaną. Torunianie w bardzo mocnym składzie, celujący w awans i mający na koncie serię pięciu zwycięstw. Chemicy przegrali poprzednie dwa mecze, ale nie przeszkodziło im to podejść do derbowego meczu bez kompleksów i w 17. minucie objęli prowadzenie po golu Roberta Kawałka. Elana dążyła do wyrównania, ale dobrze dysponowany Karol Murawski nie dał się tego dnia pokonać. Chemicy odpowiadali groźnymi kontrami i w jednej z nich - w 78. minucie - debiutujący w zespole Jay Jaskólski podał do Patryka Nowaka, a ten ustalił wynik na 2:0. Po tym spotkaniu chemicy awansowali na piąte miejsce w tabeli.

15.10.2016, 11. kolejka III ligi: Vineta Wolin – Chemik Bydgoszcz 3:3
bramki: Adam Nagórski (dwie), Adrian Nagórski – Szymon Maziarz, Dawid Janicki, Robert Kawałek
Chemik: Murawski - Jarzembowski, Raszka (46' Marczyński), Frasz, Michalski - Kostiuk (83' Nowak), Rysiewski - Kot (61' Jurczak), Maziarz, Kawałek - Janicki (84' Włosiński).

Pierwszy po wielu latach mecz, na który chemicy wyjechali już dzień wcześniej miał dramatyczny przebieg. Bydgoszczanie prowadzili z Vinetą już 2:0 po golach Szymona Maziarza i Dawida Janickiego, ale później po trafianiach Adama i Adriana Nagórskich gospodarze objęli prowadzenie. W doliczonym czasie gry, po rzucie rożnym, Robert Kawałek wyrównał na 3:3. Chemicy pierwszy raz w tym sezonie stracili punkty na wyjeździe, ale nie dali się pokonać.

**************************

W latach 2014-2016 Chemik rozegrał pod wodzą Piotra Gruszki 94 mecze ligowe i pucharowe. 62 razy wygrał, 16 razy zremisował i 16 razy przegrał. W tym czasie zespół wywalczył dwa awanse oraz dwa razy grał w finale Okręgowego Pucharu Polski.