Trener Dawid Niezbecki po stażach w Arce Gdynia i FC Porto

Trener Dawid Niezbecki jest w trakcie kursu na licencję UEFA A Elite Youth, czyli najwyższe w Europie uprawnienie dla szkoleniowców pracujących z młodzieżą. Niedawno był na stażach w Arce Gdynia i FC Porto.

Dawid Niezbecki to trener zespołów trampkarzy w naszej akademii. W czerwcu rozpoczął kursu w Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej na licencję UEFA A Elite Youth. – Kurs jest dedykowany trenerom chcącym pracować z młodzieżą w akademiach. Są zajęcia teoretyczne i praktyczne, wyjazdy do klubów i akademii: jednej w Polsce, drugiej zagranicznej. Staramy się tak przygotować program, by dowiedzieć się, jak akademia funkcjonuje nie tylko od strony sportowej, ale też organizacyjnej – tłumaczył podczas otwarcia kursu szef kształcenia i licencjonowania trenerów Dariusz Pasieka, cytowany za stroną łączynaspiłka.pl.

We wrześniu trener Niezbecki był na stażu w Arce Gdynia. Wcześniej zaś przyglądał się pracy akademii słynnego FC Porto. - Po tej wizycie tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że to klub ze ścisłego topu - mówi Niezbecki. Wrażenie zrobiła na nim między innymi liczba trenerów, którzy pracują z każdym zespołem. - Na przykład w grupie odpowiadającej naszym trampkarzom było ośmiu trenerów - jeden od defensywy, drugi od ofensywy, kolejny od bramkarzy, do tego fizjoterapeuta, masażysta. To robiło ogromne wrażenie, gdy oni wszyscy wychodzili na trening - opisuje Niezbecki.

                               

Trener Chemika mógł zobaczyć także bazę portugalskiego klubu, na którą składa się m.in. osiem boisk - sześć naturalnych i dwa sztuczne. Cały obiekt jest zamknięty i nie ma możliwości, aby wszedł ktoś poza zawodnikami, trenerami i pracownikami klubu. Dostępne są też sale do fitness i rozciągania.

- Byłem też na stażu w Ajaksie Amsterdam. Tam pracowano bardziej na schemat. W Porto zawodnicy dostawali większą dowolność, mieli sami decydować - porównuje Niezbecki. Jak dodaje, już od najmłodszych grup młodzieżowych zespoły grają tym samym ustawieniem co dorosła drużyna.

W FC Porto szkolenie również odbywa się w oparciu o klasy piłkarskie. - Młodzi od początku dzieleni są np. na zespoły i mają uczyć się rywalizacji. Na początek oczywiście w formie zabawowej, ale jest ten element zawsze obecny - wyjaśnia Niezbecki.

Egzamin na licencję UEFA A Elite Youth zaplanowano na 1-2 grudnia.