Wychowankowie BKS Chemik

Piłkarze wychowani oraz ukształtowani w Akademii Piłkarskiej Chemika Bydgoszcz regularnie trafiają do młodzieżowych reprezentacji kraju oraz najlepszych polskich klubów. Mogą również na co dzień rywalizować z drużynami na najwyższym krajowym poziomie, a na najlepszych czeka szansa szybkiego debiutu w seniorskiej piłce.

Stefan Majewski trafił do Chemika jako 17-latek z Gwiazdy Bydgoszczy i występował w naszym klubie przez cztery sezony (1973-1977). Później występował m.in. w Legii Warszawa oraz 1. FC Kaiserslauten, zaś z reprezentacją Polski, w której łącznie zagrał 40 razy, sięgnął po medal mistrzostw świata w Hiszpanii. Po zakończeniu kariery został uznanym trener – był m.in. pełniącym obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski oraz przewodniczącym Rady Trenerów PZPN.

W latach 70. w barwach Chemika występował też Adam Kensy – trzykrotny reprezentant Polski, a w latach 80. – Waldemar Jaskulski, który trzynaście razy zagrał w kadrze narodowej.

Sezony 1991/1992 oraz 1992/1993 piłkarze Chemika spędzili w ówczesnej II lidze. Byli nawet blisko wywalczenia awansu, dzięki czemu członkowie tamtej drużyny trafili później do klubów Ekstraklasy. Wśród nich byli m.in. Andriej Michalczuk, który później wraz z Widzewem Łódź grał w Lidze Mistrzów, zaś w I lidze rozegrał 223 mecze oraz wychowanek klubu Piotr Burlikowski, który na poziomie Ekstraklasy zdobył 15 bramek. Wówczas w Chemiku występowali również Piotr Gruszka, Włodzimierz Korecki czy Andrzej Retlewski – wychowankowie, którzy co prawda nie trafili do klubów z najwyższych klas rozgrywkowych, ale przez lata byli kluczowymi zawodnikami zespołu.

Lata 1993 – 2006 piłkarze Chemika Bydgoszcz spędzili w III lidze. W tym czasie wielu zawodników klubu trafiło do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wśród nich byli najbardziej znani wychowankowie klubu z tego okresu, czyli Radosław Wróblewski (139 meczów ligowych w barwach Legii Warszawa i Arki Gdynia) i Robert Bednarek (114 występów w Ekstraklasie dla Amiki Wronki, Korony Kielce i Arki Gdynia). Z Chemika do klubów I i II ligi trafili wówczas także m.in.: Tomasz Rudolf, Michał Szeremet, Karol Bilski, Adam Kardasz czy Damian Świerblewski.

W 2008 roku 16-letni wychowanek klubu Damian Rysiewski zadebiutował w zespole seniorów, a w kolejnych miesiącach był powoływany do reprezentacji Polski oraz testowany przez m.in. Lecha Poznań i Lechię Gdańsk. Ostatecznie w 2009 roku trafił do Arki Gdynia. Dwa i pół roku później później Tomasz Prejs został zawodnikiem Legii Warszawa.

Bohaterami transferów zagranicznych było dwóch zawodników z rocznika 1997. Michał Borecki w 2012 roku trafił bezpośrednio z Chemika Bydgoszcz do Lazio Rzym, zaś Jakub Piotrowski już jako zawodnik Pogoni Szczecin po udanych występach w ekstraklasie trafił do KRC Genk, a następnie do Fortuny Dusseldorf i Ludogorca Razgrad. W październiku 2023 zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu eliminacji Euro 2024 z Wyspami Owczymi. W 2024 roku został powołany na mistrzostwa Europy.

Obecnie piłkarzem Lecha Poznań jest wychowanek klubu Filip Borowski, który aktualnie przebywa na wypożyczeniu w Warcie Poznań i regularnie gra w Ekstraklasie. W I lidze występują Michał Borecki (Arka Gdynia) i Beniamin Czajka (Wisła Płock), a w II lidze Dawid Retlewski (Stomil Olsztyn).


 

Wychowankowie w zespole seniorów

Od wielu lat wychowankowie klubu stanowią kluczowy element zespołu seniorów Chemika Bydgoszcz. W sezonie 2021/2022 aż 23 spośród 26 zawodników znajdujących się w kadrze zespołu miało za sobą występy w drużynach Akademii Piłkarskiej. Ponadto,w rozgrywkach IV ligi 2019/2020 drużyna Chemika Moderatora Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji Pro Junior System, w której klubom przyznawane są punkty za występy zawodników do 19. roku życia. W sezonie 2021/2022 nasz klub był trzeci w PJS, a w sezonie 2022/2023 – drugi

P