Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 27.12.2023
Fot. Edyta Linowiecka

Plan przygotowań do rundy wiosennej

9 marca 2023 roku piłkarze osiemnastu drużyn rywalizujących w rozgrywkach IV ligi rozpoczną drugą część sezonu ligowego 2023/24. Znamy już plan przygotowań pierwszego zespołu Chemika Moderatora Bydgoszcz do rundy wiosennej.

Chemicy rozegrają w przerwie zimowej dziewięć spotkań sparingowych z rywalami występującymi na co dzień na czterech różnych poziomach rozgrywkowych.

___
Harmonogram sparingów:

13 stycznia – mecz sparingowy nr 1 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – GLKS Dobrcz-Wudzyn

20 stycznia – mecz sparingowy nr 2 (wyjazdowy): Zawisza Bydgoszcz – Chemik Moderator Bydgoszcz

27 stycznia – mecz sparingowy nr 3 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Mieszko Gniezno*

3 lutego – mecz sparingowy nr 4 (wyjazdowy): Gedania 1922 Gdańsk – Chemik Moderator Bydgoszcz

10 lutego – mecz sparingowy nr 5 (wyjazdowy): Chojniczanka II Chojnice – Chemik Moderator Bydgoszcz

17 lutego – mecz sparingowy nr 6 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Nielba Wągrowiec

17 lutego – mecz sparingowy nr 7 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – WIP Start Stawki**

24 lutego – mecz sparingowy nr 8 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Olimpia II Grudziądz

4 marca – mecz sparingowy nr 9 (miejsce do ustalenia): Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Łobżenica

9 marca – pierwsze spotkanie rundy wiosennej – mecz 18. kolejki sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi (domowy), Bydgoszcz: Chemik Moderator Bydgoszcz – Pomorzanin Toruń

*Pierwotnie w tym terminie zaplanowany był sparing z zespołem Sokołem Kleczew

**Pierwotnie jako drugi mecz kontrolny w tym terminie zaplanowany był sparing z zespołem Tarpana Mrocza

___

Harmonogram sparingów z opisem przeciwników:

13 stycznia – mecz sparingowy nr 1 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – GLKS Dobrcz-Wudzyn

Sylwetka przeciwnika:

Ekipa GLKS-u Dobrcz-Wudzyn występuje od sezonu 2022/23 w rozgrywkach I grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. Warto zaznaczyć, że obecny projekt powstał w 2018 roku po fuzji dwóch klubów grających wówczas w bydgoskiej A klasie – GLKS-u Dobrcz i Tartaka Wudzyn. W poprzednim sezonie dobrczanie, grający jako beniaminek „okręgówki”, zajęli 4. miejsce w tabeli. W rozgrywkach 2023/24 piłkarze pierwszego zimowego przeciwnika Chemika są na półmetku rywalizacji liderem zestawienia z przewagą 5 punktów nad drugim Mustangem Ostaszewo, który ma do rozegrania jeden mecz zaległy oraz mają także 5 oczek więcej od trzeciego Tarpana Mrocza. Tym samym GLKS jest głównym faworytem do awansu do IV ligi.

Mecze z Chemikiem:

W ostatnich sezonach zespoły GLKS-u Dobrcz-Wudzyn i Chemika Moderatora Bydgoszcz nie mierzyły się ze sobą w meczach o stawkę.

GLKS Dobrcz-Wudzyn:

Rok założenia: 2018 (po fuzji zespołu GLKS-u Dobrcz z Tartakiem Wudzyn)

Barwy klubu: żółto-zielone

Stadion: Stadion w Dobrczu (ul. Długa 33)

Poziom rozgrywkowy: klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I)

___

20 stycznia – mecz sparingowy nr 2 (wyjazdowy): Zawisza Bydgoszcz – Chemik Moderator Bydgoszcz

Sylwetka przeciwnika:

Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz występują od sezonu 2021/22 w rozgrywkach II grupy III ligi. „Rycerze Pomorza” są jednak ekipą, która w przeszłości odnosiła sukcesy w rozgrywkach ogólnopolskich. W sezonie 2013/14 Zawisza wygrał rozgrywki Pucharu Polski. W tym samym roku sięgnął także po Superpuchar Polski oraz wystąpił w eliminacjach Ligi Europy UEFA. Zawiszanie spędzili łącznie 14 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, zajmując między innymi 4. miejsce w ówczesnej I lidze w sezonie 1989/1990. Klub z ulicy Gdańskiej zagrał także raz w rozgrywkach Pucharu Intertoto UEFA.

W minionym sezonie bydgoszczanie zajęli 4 miejsce w II grupie III ligi i zdobyli po raz drugi z rzędu Okręgowy Puchar Polski KPZPN, pokonując w czerwcowym finale 1:0 Chemika Moderatora Bydgoszcz. Po pierwszej części obecnych rozgrywek „Niebiesko-Czarni” notowani są na 3. miejscu w tabeli ze stratą 12 punktów do lidera zestawienia Świtu Skolwin Szczecin.

Warto zaznaczyć, że dzięki zwycięstwom w ostatnich dwóch edycjach regionalnego „Pucharu Tysiąca Drużyn” drużyna Zawiszy wystąpiła w sezonach 2022/23 oraz 2023/24 w ogólnopolskim Fortuna Pucharze Polski. W minionej kampanii bydgoszczanie doszli do 1/16 finału. W meczu 1/32 finału zawiszanie wyeliminowali pierwszoligowy GKS Tychy, wygrywając na własnym stadionie 2:1. W meczu II fazy rozgrywek ekipa z Bydgoszczy przegrała jednak u siebie 1:3 z ekstraklasowym Radomiakiem Radom.

W tym sezonie w spotkaniu 1/32 finału Zawisza pokonał na wyjeździe 4:0 występujący na co dzień w lubelskiej IV lidze Start Krasnystaw, który startował w rozgrywkach pucharowych także jako zwycięzca regionalnego Pucharu Polski. Bydgoszczanie zakończyli jednak grę w krajowym pucharze ponownie na 1/16 finału, ulegając przed własną publicznością 0:4 brązowemu medaliście PKO BP Ekstraklasy z poprzedniego sezonu – Lechowi Poznań.

Mecze z Chemikiem:

Ostatni raz w rozgrywkach ligowych Chemik i Zawisza mierzyli się ze sobą w sezonie 2020/21, kiedy to oba kluby występowały w kujawsko-pomorskiej IV lidze, która podzielona była w tamtej kampanii ligowej na fazę zasadniczą i finałową. W meczu fazy zasadniczej, którego gospodarzem byli Zawiszacy, padł remis 2:2. W fazie finałowej chemicy spotkali się z Zawiszą dwukrotnie w ramach spotkań grupy mistrzowskiej. Najpierw niebiesko-czarni wygrali na własnym boisku z ekipą z Glinek 3:1, a w drugim spotkaniu, rozegranym na obiekcie Chemika, padł bezbramkowy remis.

Po raz ostatni obie ekipy zagrały jednak ze sobą w oficjalnym meczu w finale Okręgowego Pucharu Polski KPZPN w poprzednim sezonie. W pojedynku, który odbył się na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, Zawisza wygrał z Chemikiem 1:0 i sięgnął po regionalne trofeum.

Zawisza Bydgoszcz:

Rok założenia: 1946

Barwy klubu: niebiesko-czarne

Stadion: Stadion Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy (ul. Gdańska 163)

Poziom rozgrywkowy: III liga (grupa II)

___

27 stycznia – mecz sparingowy nr 3 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Mieszko Gniezno*

Sylwetka przeciwnika: Mieszko Gniezno powstało w 1974 roku. Zespół z pierwszej stolicy Polski największe sukcesy odnosił pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to gnieźnianie bili się o awans do ówczesnej II ligi. Ostatecznie największym sukcesem Mieszka w historii jest zajęcie 2. miejsca na poziomie III ligi.

Drużyna z Wielkopolski odnosiła także sukcesy w rozgrywkach Pucharu Polski. W sezonie 1988/89 piłkarze Mieszka doszli do 1/4 finału krajowego pucharu, eliminując po drodze między innymi Gwardię Warszawa oraz dwa pierwszoligowe zespoły – Szombierki Bytom oraz Śląsk Wrocław. Przeszkodą nie do pokonania na drodze drużyny z miasta Św. Wojciecha okazała się jednak czołowa ekipa w kraju Legia Warszawa. W sezonie 2006/2007 Mieszko znów zaistniało w rozgrywkach o Puchar Polski, dochodząc do 1/16 finału. Po wyeliminowaniu Toruńskiego Klubu Piłkarskiego oraz ponownie wrocławskiego Śląska, przygoda gnieźnian zakończyła się na przegranym meczu z ekstraklasowym Górnikiem Zabrze.

Mecze z Chemikiem: Ostatni raz oba zespoły grały przeciwko sobie w oficjalnych pojedynkach w sezonie 2018/19, kiedy to Chemik i Mieszko występowały razem w rozgrywkach II grupy III ligi. W pojedynku rundy jesiennej rozegranym w Bydgoszczy Chemik przegrał z rywalami z Wielkopolski 2:3. W rundzie rewanżowej bydgoszczanie zrewanżowali się jednak ekipie Mieszka i wygrali na boisku przeciwnika 1:0.

Mieszko Gniezno:

Rok założenia: 1974

Barwy klubu: biało-niebieskie

Stadion: Stadion Miejski w Gnieźnie /Stadion Mieszka Gniezno/ (ul. Strumykowa 8)

Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska)

___
3 lutego – mecz sparingowy nr 4 (wyjazdowy): Gedania 1922 Gdańsk – Chemik Moderator Bydgoszcz

Sylwetka przeciwnika:

Gedania 1992 Gdańsk jest kolejnym zespołem, który na co dzień rywalizuje w II grupie III ligi. Gdańszczanie awansowali na czwarty poziom rozgrywkowy w Polsce w sezonie 2021/22. Klub powstał jednak ponad 100 lat temu, a dokładnie w 1922 roku i w okresie międzywojennym rywalizował w ligach pruskich oraz rozgrywkach piłkarskich Wolnego Miasta Gdańsk. W 1933 roku piłkarze Gedanii zostali mistrzem, a później jeszcze dwukrotnie jego wicemistrzem. Tuż po II wojnie światowej ekipa z Trójmiasta grała także krótko na II poziomie rozgrywkowym w kraju w ramach gdańskiej klasy A oraz II ligi. W poprzednim sezonie zespół ze stolicy Pomorza zajął 5. w miejsce w tabeli. Po rundzie jesiennej obecnego sezonu piłkarze Gedanii notowani są z kolei na 9. miejscu w klasyfikacji.

Mecze z Chemikiem:

Zespoły Chemika i Gedanii 1992 nie mierzyły się ze sobą w ostatnich sezonach w meczach o stawkę.

Gedania 1922 Gdańsk:

Rok założenia: 1922

Barwy klubu: biało-czerwono-niebieskie

Stadion: Stadion Gdańskiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego KS Gedania (al. Generała Józefa Hallera 201)

Poziom rozgrywkowy: III liga (grupa II)

___

10 lutego – mecz sparingowy nr 5 (wyjazdowy): Chojniczanka II Chojnice – Chemik Moderator Bydgoszcz

Sylwetka przeciwnika:

Chojniczanka Chojnice powstała w 1930 roku, a drużyna rezerw chojnickiego klubu została po raz ostatni reaktywowana w 2013 roku. Pierwszy zespół Chojniczanki jest spadkowiczem z Fortuna I ligi i rywalizuje w tym sezonie w rozgrywkach II ligi. Największym sukcesem pierwszej drużyny jest zajęcie 3. miejsce w Nice I lidze w rozgrywkach 2017/18 oraz trzykrotne dotarcie do 1/4 finału Pucharu Polski w sezonach 2015/16, 2017/18 oraz 2020/21.

Z kolei drugi zespół ekipy z Pomorza, z którą chemicy zmierzą się w meczu sparingowym w ramach zimowego okresu przygotowawczego, w sezonie 2019/20 zajęła 2. miejsce w rozgrywkach II grupy gdańskiej A klasy, a następnie wygrała baraże o awans do pomorskiej IV ligi i występuje regularnie na piątym poziomie rozgrywkowym w Polsce aż do dziś.

W poprzednich trzech sezonach Chojniczanka II notowana była w IV lidze odpowiednio na 5., 11., oraz ponownie 5. miejscu w zestawieniu. Jeżeli chodzi o rozgrywki pucharowe, to w ostatnich latach zespół odnosił bardzo dobre wyniki. W sezonie 2019/20 chojniczanie doszli do 1/4 finału Okręgowego Pucharu Polski Pomorskiego ZPN, rok później do 1/8 finału, a w ostatnim sezonie zagrali w finale, w którym przegrali w Stężycy 1:2 z ligowym rywalem – Gryfem Wejherowo.

Po rundzie jesiennej obecnej kampanii rezerwy klubu z Chojnic zajmują 11. miejsce w tabeli i są niemalże pewne pozostania na tym samym poziomie ligowym również w przyszłym sezonie. W obecnych rozgrywkach pucharowych chojniczanie mają także szansę na co najmniej powtórzenie sukcesu sprzed roku, ponieważ już na początku kwietnia zagrają w 1/8 finału rozgrywek i zmierzą się przed własną publicznością z trzecioligowym Stolemem Gniewino.

Mecze z Chemikiem:

W ostatnich latach zespoły Chojniczanki II oraz Chemika nie miały okazji spotkać się na boisku w ramach oficjalnych rozgrywek.

W sezonie 2001/02 zespół bydgoszczanie rywalizowali jednak z pierwszym zespołem klubu z Chojnic, kiedy to obie ekipy występowały II grupie (Pomorze Zachodnie, Pomorze, Wielkopolska, Kujawy i Pomorze) III ligi. W meczu rundy jesiennej, który odbył się na boisku zespołu z Chojnic, padł remis 0:0, z kolei w spotkaniu rundy rewanżowej Chemik wygrał u siebie 3:1.

Chojniczanka Chojnice:

Rok założenia: 1930 (klub), 2013 (reaktywacja II drużyny)

Barwy klubu: żółto-biało-czerwone

Stadion: Boisko Modrak w Chojnicach (ul. Bałtycka 1)

Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: pomorska)

___

17 lutego – mecz sparingowy nr 6 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Nielba Wągrowiec

Sylwetka przeciwnika:

Nielba Wągrowiec od sezonu 2021/22 występuje w wielkopolskiej IV lidze. W latach 2007-2012 zespół z Wielkopolski występował jednak na III poziomie rozgrywkowym w kraju – najpierw w III lidze, a po reformie rozgrywek w II lidze zachodniej. W kampanii 2009/10 Nielba doszła także do 1/16 finału Pucharu Polski. W minionym sezonie sparingpartnerzy Chemika zajęli 2. miejsce w tabeli z niewielką dwupunktową stratą do Noteci Czarnków, która uzyskała awans do III ligi. Po pierwszej rundzie rozgrywek 2022/23 piłkarze z Wielkopolski także są notowani na 2. miejscu w klasyfikacji z dwupunktową stratą do Lipna Stęszew.

Mecze z Chemikiem:

Oba zespoły nie mierzyły się w ostatnich sezonach w oficjalnych meczach.

Nielba Wągrowiec:

Rok założenia: 1925

Barwy klubu: żółto-czarne

Stadion: Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Stanisława Bąka w Wągrowcu (ul. Tadeusza Kościuszki 59)

Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska)

___

17 lutego – mecz sparingowy nr 7 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – WIP Start Stawki**

Sylwetka przeciwnika:

WIP Start Stawki powstał dokładnie 20 lat temu, a więc w 2004 roku i przez wiele lat występował w rozgrywkach włocławskiej B oraz A klasy. W kampanii 2021/22 zawodnicy WIP Startu Stawki wygrali rozgrywki na siódmym poziomie rozgrywkowym i wywalczyli awans na zaplecze IV ligi. Od poprzedniego sezonu ekipa ze Stawek gra więc w II grupie kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. Warto dodać, że jest to największy sukces w historii klubu.

W minionym sezonie WIP Start zakończył rywalizację w swojej lidze na 10. miejscu w tabeli, gwarantującym pewne utrzymanie w rozgrywkach. Po rundzie jesiennej obecnego rozdania piłkarze ze Stawek są notowani na wysokim 4. miejscu w zestawieniu z 11-punktową stratą do lidera Noteci Gębice i 10 oczek do znajdującego się na 2. miejscu Kujawiaka Kowal. Przypomnijmy, że z kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej do IV ligi promocje uzyskują po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy.

Mecze z Chemikiem:

Drużyny WIP Startu oraz Chemika nie mierzyły się w ostatnich sezonach w meczach o punkty oraz spotkaniach pucharowych.

WIP Start Stawki:

Rok założenia: 2004

Barwy klubu: niebiesko-żółte

Stadion: Boisko w Stawkach (ul. Szkolna 1a)

Poziom rozgrywkowy: klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I)

___

24 lutego – mecz sparingowy nr 8 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Olimpia II Grudziądz

Sylwetka przeciwnika:

Olimpia II Grudziądz to zespół rezerw pierwszego zespołu „Biało-Zielonych” występującego w II lidze. Olimpia II od sezonu 2019/20 gra w rozgrywkach I grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. W poprzedniej kampanii ligowej grudziądzanie zajęli 3. miejsce w tabeli, mając tyle samo punktów co wicelider zestawienia Polonia Bydgoszcz, która awansowała do IV ligi. Grudziądzanie legitymowali się jednak gorszym bilansem bezpośrednich spotkań od zespołu ze stolicy województwa i zajęli niższe miejsce od polonistów. Na półmetku obecnego sezonu rezerwy Olimpii są na 9. miejscu.

Mecze z Chemikiem:

Po raz ostatni ostatni Chemik mierzył się z rezerwami Olimpii Grudziądz w meczu ligowym w sezonie 2013/14, kiedy to obie ekipy grały w I grupie kujawsko-pomorskiej Klasy Okręgowej. W spotkaniu rundy jesiennej, który odbył się na boisku klubu z Grudziądza padł remis 1:1. W rundzie rewanżowej chemicy przegrali u siebie z Olimpią II 0:6. W sezonie 2022/23 obie drużyny zagrały ponadto w meczu Okręgowego Pucharu Polski KPZPN. W 1/4 finału bydgoszczanie wygrali na boisku rywala po dogrywce 3:1.

Olimpia II Grudziądz:

Rok założenia: 1923 (klub Olimpia Grudziądz)

Barwy klubu: biało-zielone

Stadion: Boisko Treningowe Olimpii Grudziądz (ul. Juliusza Słowackiego 12)

Poziom rozgrywkowy: klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I)

___

4 marca – mecz sparingowy nr 9 (miejsce do ustalenia): Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Łobżenica

Sylwetka przeciwnika:

Ostatnim sparingpartnerem Chemika Moderatora Bydgoszcz tej zimy będzie ekipa Pogoni Łobżenica. Ekipa z Łobżenicy w poprzednim sezonie zajęła 2. miejsce w rozgrywkach I grupy wielkopolskiej RED BOX V ligi. Ta lokata dała Pogoni możliwość gry w barażach o awans do IV ligi. W półfinale baraży gracze z Łobżenicy wygrali u siebie 6:1 z wicemistrzem II grupy wielkopolskiej RED BOX V ligi – GLKS-em Dopiewo, a w finale pokonali na wyjeździe 5:3 16. zespół wielkopolskiej ARTBUD IV ligi Wartę Międzychód, uzyskując promocję na wyższy szczebel rozgrywkowy.

Po rundzie jesiennej obecnego sezonu Pogoń zajmuje jednak ostatnie 18. miejsce w IV lidze ze stratą 2 punktów do zajmującej bezpieczną lokatę Tarnovii Tarnowo Podgórne.

Mecze z Chemikiem:

Obie ekipy nie mierzyły się ze sobą w ostatnich latach w meczach o stawkę.

Pogoń Łobżenica:

Rok założenia: 1946

Barwy klubu: żółto-czerwone

Stadion: Stadion Miejski im. Alojzego Graja w Łobżenicy (ul. ks. Leona Raczkowskiego 2)

Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska)

___

9 marca – pierwsze spotkanie rundy wiosennej – mecz 18. kolejki sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi (domowy), Bydgoszcz: Chemik Moderator Bydgoszcz – Pomorzanin Toruń

 

*Pierwotnie w tym terminie zaplanowany był sparing z występującym w III lidze (grupa II) Sokołem Kleczew

**Pierwotnie jako drugi mecz kontrolny w tym terminie zaplanowany był sparing z występującym w klasie okręgowej (grupa: kujawsko-pomorska I) Tarpanem Mrocza

___
Zimowi sparingpartnerzy Chemika Moderatora Bydgoszcz w przerwie zimowej według klas rozgrywkowych:

III liga (grupa II) – Zawisza Bydgoszcz, Gedania 1992 Gdańsk

IV liga (grupa: pomorska) – Chojniczanka II Chojnice

IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska) – Nielba Wągrowiec, Mieszko Gniezno, Pogoń Łobżenica

klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I) – GLKS Dobrcz-Wudzyn, Start Stawki, Olimpia II Grudziądz

klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska II) – WIP Start Stawki

Następny artykuł

P