Plan przygotowań do rundy wiosennej
9 marca 2023 roku piłkarze osiemnastu drużyn rywalizujących w rozgrywkach IV ligi rozpoczną drugą część sezonu ligowego 2023/24. Znamy już plan przygotowań pierwszego zespołu Chemika Moderatora Bydgoszcz do rundy wiosennej.
Chemicy rozegrają w przerwie zimowej dziewięć spotkań sparingowych z rywalami występującymi na co dzień na czterech różnych poziomach rozgrywkowych.
___
Harmonogram sparingów:
13 stycznia – mecz sparingowy nr 1 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – GLKS Dobrcz-Wudzyn
20 stycznia – mecz sparingowy nr 2 (wyjazdowy): Zawisza Bydgoszcz – Chemik Moderator Bydgoszcz
27 stycznia – mecz sparingowy nr 3 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Mieszko Gniezno*
3 lutego – mecz sparingowy nr 4 (wyjazdowy): Gedania 1922 Gdańsk – Chemik Moderator Bydgoszcz
10 lutego – mecz sparingowy nr 5 (wyjazdowy): Chojniczanka II Chojnice – Chemik Moderator Bydgoszcz
17 lutego – mecz sparingowy nr 6 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Nielba Wągrowiec
17 lutego – mecz sparingowy nr 7 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – WIP Start Stawki**
24 lutego – mecz sparingowy nr 8 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Olimpia II Grudziądz
2 marca – mecz sparingowy nr 9 (miejsce do ustalenia): Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Łobżenica
9 marca – pierwsze spotkanie rundy wiosennej – mecz 18. kolejki sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi (domowy), Bydgoszcz: Chemik Moderator Bydgoszcz – Pomorzanin Toruń
*Pierwotnie w tym terminie zaplanowany był sparing z zespołem Sokołem Kleczew
**Pierwotnie jako drugi mecz kontrolny w tym terminie zaplanowany był sparing z zespołem Tarpana Mrocza
___
Harmonogram sparingów z opisem przeciwników:
13 stycznia – mecz sparingowy nr 1 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – GLKS Dobrcz-Wudzyn
Sylwetka przeciwnika:
Ekipa GLKS-u Dobrcz-Wudzyn występuje od sezonu 2022/23 w rozgrywkach I grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. Warto zaznaczyć, że obecny projekt powstał w 2018 roku po fuzji dwóch klubów grających wówczas w bydgoskiej A klasie – GLKS-u Dobrcz i Tartaka Wudzyn. W poprzednim sezonie dobrczanie, grający jako beniaminek „okręgówki”, zajęli 4. miejsce w tabeli. W rozgrywkach 2023/24 piłkarze pierwszego zimowego przeciwnika Chemika są na półmetku rywalizacji liderem zestawienia z przewagą 5 punktów nad drugim Mustangem Ostaszewo, który ma do rozegrania jeden mecz zaległy oraz mają także 5 oczek więcej od trzeciego Tarpana Mrocza. Tym samym GLKS jest głównym faworytem do awansu do IV ligi.
Mecze z Chemikiem:
W ostatnich sezonach zespoły GLKS-u Dobrcz-Wudzyn i Chemika Moderatora Bydgoszcz nie mierzyły się ze sobą w meczach o stawkę.
GLKS Dobrcz-Wudzyn:
Rok założenia: 2018 (po fuzji zespołu GLKS-u Dobrcz z Tartakiem Wudzyn)
Barwy klubu: żółto-zielone
Stadion: Stadion w Dobrczu (ul. Długa 33)
Poziom rozgrywkowy: klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I)
___
20 stycznia – mecz sparingowy nr 2 (wyjazdowy): Zawisza Bydgoszcz – Chemik Moderator Bydgoszcz
Sylwetka przeciwnika:
Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz występują od sezonu 2021/22 w rozgrywkach II grupy III ligi. „Rycerze Pomorza” są jednak ekipą, która w przeszłości odnosiła sukcesy w rozgrywkach ogólnopolskich. W sezonie 2013/14 Zawisza wygrał rozgrywki Pucharu Polski. W tym samym roku sięgnął także po Superpuchar Polski oraz wystąpił w eliminacjach Ligi Europy UEFA. Zawiszanie spędzili łącznie 14 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, zajmując między innymi 4. miejsce w ówczesnej I lidze w sezonie 1989/1990. Klub z ulicy Gdańskiej zagrał także raz w rozgrywkach Pucharu Intertoto UEFA.
W minionym sezonie bydgoszczanie zajęli 4 miejsce w II grupie III ligi i zdobyli po raz drugi z rzędu Okręgowy Puchar Polski KPZPN, pokonując w czerwcowym finale 1:0 Chemika Moderatora Bydgoszcz. Po pierwszej części obecnych rozgrywek „Niebiesko-Czarni” notowani są na 3. miejscu w tabeli ze stratą 12 punktów do lidera zestawienia Świtu Skolwin Szczecin.
Warto zaznaczyć, że dzięki zwycięstwom w ostatnich dwóch edycjach regionalnego „Pucharu Tysiąca Drużyn” drużyna Zawiszy wystąpiła w sezonach 2022/23 oraz 2023/24 w ogólnopolskim Fortuna Pucharze Polski. W minionej kampanii bydgoszczanie doszli do 1/16 finału. W meczu 1/32 finału zawiszanie wyeliminowali pierwszoligowy GKS Tychy, wygrywając na własnym stadionie 2:1. W meczu II fazy rozgrywek ekipa z Bydgoszczy przegrała jednak u siebie 1:3 z ekstraklasowym Radomiakiem Radom.
W tym sezonie w spotkaniu 1/32 finału Zawisza pokonał na wyjeździe 4:0 występujący na co dzień w lubelskiej IV lidze Start Krasnystaw, który startował w rozgrywkach pucharowych także jako zwycięzca regionalnego Pucharu Polski. Bydgoszczanie zakończyli jednak grę w krajowym pucharze ponownie na 1/16 finału, ulegając przed własną publicznością 0:4 brązowemu medaliście PKO BP Ekstraklasy z poprzedniego sezonu – Lechowi Poznań.
Mecze z Chemikiem:
Ostatni raz w rozgrywkach ligowych Chemik i Zawisza mierzyli się ze sobą w sezonie 2020/21, kiedy to oba kluby występowały w kujawsko-pomorskiej IV lidze, która podzielona była w tamtej kampanii ligowej na fazę zasadniczą i finałową. W meczu fazy zasadniczej, którego gospodarzem byli Zawiszacy, padł remis 2:2. W fazie finałowej chemicy spotkali się z Zawiszą dwukrotnie w ramach spotkań grupy mistrzowskiej. Najpierw niebiesko-czarni wygrali na własnym boisku z ekipą z Glinek 3:1, a w drugim spotkaniu, rozegranym na obiekcie Chemika, padł bezbramkowy remis.
Po raz ostatni obie ekipy zagrały jednak ze sobą w oficjalnym meczu w finale Okręgowego Pucharu Polski KPZPN w poprzednim sezonie. W pojedynku, który odbył się na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, Zawisza wygrał z Chemikiem 1:0 i sięgnął po regionalne trofeum.
Zawisza Bydgoszcz:
Rok założenia: 1946
Barwy klubu: niebiesko-czarne
Stadion: Stadion Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy (ul. Gdańska 163)
Poziom rozgrywkowy: III liga (grupa II)
___
27 stycznia – mecz sparingowy nr 3 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Mieszko Gniezno*
Sylwetka przeciwnika: Mieszko Gniezno powstało w 1974 roku. Zespół z pierwszej stolicy Polski największe sukcesy odnosił pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to gnieźnianie bili się o awans do ówczesnej II ligi. Ostatecznie największym sukcesem Mieszka w historii jest zajęcie 2. miejsca na poziomie III ligi.
Drużyna z Wielkopolski odnosiła także sukcesy w rozgrywkach Pucharu Polski. W sezonie 1988/89 piłkarze Mieszka doszli do 1/4 finału krajowego pucharu, eliminując po drodze między innymi Gwardię Warszawa oraz dwa pierwszoligowe zespoły – Szombierki Bytom oraz Śląsk Wrocław. Przeszkodą nie do pokonania na drodze drużyny z miasta Św. Wojciecha okazała się jednak czołowa ekipa w kraju Legia Warszawa. W sezonie 2006/2007 Mieszko znów zaistniało w rozgrywkach o Puchar Polski, dochodząc do 1/16 finału. Po wyeliminowaniu Toruńskiego Klubu Piłkarskiego oraz ponownie wrocławskiego Śląska, przygoda gnieźnian zakończyła się na przegranym meczu z ekstraklasowym Górnikiem Zabrze.
Mecze z Chemikiem: Ostatni raz oba zespoły grały przeciwko sobie w oficjalnych pojedynkach w sezonie 2018/19, kiedy to Chemik i Mieszko występowały razem w rozgrywkach II grupy III ligi. W pojedynku rundy jesiennej rozegranym w Bydgoszczy Chemik przegrał z rywalami z Wielkopolski 2:3. W rundzie rewanżowej bydgoszczanie zrewanżowali się jednak ekipie Mieszka i wygrali na boisku przeciwnika 1:0.
Mieszko Gniezno:
Rok założenia: 1974
Barwy klubu: biało-niebieskie
Stadion: Stadion Miejski w Gnieźnie /Stadion Mieszka Gniezno/ (ul. Strumykowa 8)
Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska)
___
3 lutego – mecz sparingowy nr 4 (wyjazdowy): Gedania 1922 Gdańsk – Chemik Moderator Bydgoszcz
Sylwetka przeciwnika:
Gedania 1992 Gdańsk jest kolejnym zespołem, który na co dzień rywalizuje w II grupie III ligi. Gdańszczanie awansowali na czwarty poziom rozgrywkowy w Polsce w sezonie 2021/22. Klub powstał jednak ponad 100 lat temu, a dokładnie w 1922 roku i w okresie międzywojennym rywalizował w ligach pruskich oraz rozgrywkach piłkarskich Wolnego Miasta Gdańsk. W 1933 roku piłkarze Gedanii zostali mistrzem, a później jeszcze dwukrotnie jego wicemistrzem. Tuż po II wojnie światowej ekipa z Trójmiasta grała także krótko na II poziomie rozgrywkowym w kraju w ramach gdańskiej klasy A oraz II ligi. W poprzednim sezonie zespół ze stolicy Pomorza zajął 5. w miejsce w tabeli. Po rundzie jesiennej obecnego sezonu piłkarze Gedanii notowani są z kolei na 9. miejscu w klasyfikacji.
Mecze z Chemikiem:
Zespoły Chemika i Gedanii 1992 nie mierzyły się ze sobą w ostatnich sezonach w meczach o stawkę.
Gedania 1922 Gdańsk:
Rok założenia: 1922
Barwy klubu: biało-czerwono-niebieskie
Stadion: Stadion Gdańskiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego KS Gedania (al. Generała Józefa Hallera 201)
Poziom rozgrywkowy: III liga (grupa II)
___
10 lutego – mecz sparingowy nr 5 (wyjazdowy): Chojniczanka II Chojnice – Chemik Moderator Bydgoszcz
Sylwetka przeciwnika:
Chojniczanka Chojnice powstała w 1930 roku, a drużyna rezerw chojnickiego klubu została po raz ostatni reaktywowana w 2013 roku. Pierwszy zespół Chojniczanki jest spadkowiczem z Fortuna I ligi i rywalizuje w tym sezonie w rozgrywkach II ligi. Największym sukcesem pierwszej drużyny jest zajęcie 3. miejsce w Nice I lidze w rozgrywkach 2017/18 oraz trzykrotne dotarcie do 1/4 finału Pucharu Polski w sezonach 2015/16, 2017/18 oraz 2020/21.
Z kolei drugi zespół ekipy z Pomorza, z którą chemicy zmierzą się w meczu sparingowym w ramach zimowego okresu przygotowawczego, w sezonie 2019/20 zajęła 2. miejsce w rozgrywkach II grupy gdańskiej A klasy, a następnie wygrała baraże o awans do pomorskiej IV ligi i występuje regularnie na piątym poziomie rozgrywkowym w Polsce aż do dziś.
W poprzednich trzech sezonach Chojniczanka II notowana była w IV lidze odpowiednio na 5., 11., oraz ponownie 5. miejscu w zestawieniu. Jeżeli chodzi o rozgrywki pucharowe, to w ostatnich latach zespół odnosił bardzo dobre wyniki. W sezonie 2019/20 chojniczanie doszli do 1/4 finału Okręgowego Pucharu Polski Pomorskiego ZPN, rok później do 1/8 finału, a w ostatnim sezonie zagrali w finale, w którym przegrali w Stężycy 1:2 z ligowym rywalem – Gryfem Wejherowo.
Po rundzie jesiennej obecnej kampanii rezerwy klubu z Chojnic zajmują 11. miejsce w tabeli i są niemalże pewne pozostania na tym samym poziomie ligowym również w przyszłym sezonie. W obecnych rozgrywkach pucharowych chojniczanie mają także szansę na co najmniej powtórzenie sukcesu sprzed roku, ponieważ już na początku kwietnia zagrają w 1/8 finału rozgrywek i zmierzą się przed własną publicznością z trzecioligowym Stolemem Gniewino.
Mecze z Chemikiem:
W ostatnich latach zespoły Chojniczanki II oraz Chemika nie miały okazji spotkać się na boisku w ramach oficjalnych rozgrywek.
W sezonie 2001/02 zespół bydgoszczanie rywalizowali jednak z pierwszym zespołem klubu z Chojnic, kiedy to obie ekipy występowały II grupie (Pomorze Zachodnie, Pomorze, Wielkopolska, Kujawy i Pomorze) III ligi. W meczu rundy jesiennej, który odbył się na boisku zespołu z Chojnic, padł remis 0:0, z kolei w spotkaniu rundy rewanżowej Chemik wygrał u siebie 3:1.
Chojniczanka Chojnice:
Rok założenia: 1930 (klub), 2013 (reaktywacja II drużyny)
Barwy klubu: żółto-biało-czerwone
Stadion: Boisko Modrak w Chojnicach (ul. Bałtycka 1)
Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: pomorska)
___
17 lutego – mecz sparingowy nr 6 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Nielba Wągrowiec
Sylwetka przeciwnika:
Nielba Wągrowiec od sezonu 2021/22 występuje w wielkopolskiej IV lidze. W latach 2007-2012 zespół z Wielkopolski występował jednak na III poziomie rozgrywkowym w kraju – najpierw w III lidze, a po reformie rozgrywek w II lidze zachodniej. W kampanii 2009/10 Nielba doszła także do 1/16 finału Pucharu Polski. W minionym sezonie sparingpartnerzy Chemika zajęli 2. miejsce w tabeli z niewielką dwupunktową stratą do Noteci Czarnków, która uzyskała awans do III ligi. Po pierwszej rundzie rozgrywek 2022/23 piłkarze z Wielkopolski także są notowani na 2. miejscu w klasyfikacji z dwupunktową stratą do Lipna Stęszew.
Mecze z Chemikiem:
Oba zespoły nie mierzyły się w ostatnich sezonach w oficjalnych meczach.
Nielba Wągrowiec:
Rok założenia: 1925
Barwy klubu: żółto-czarne
Stadion: Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Stanisława Bąka w Wągrowcu (ul. Tadeusza Kościuszki 59)
Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska)
___
17 lutego – mecz sparingowy nr 7 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – WIP Start Stawki**
Sylwetka przeciwnika:
WIP Start Stawki powstał dokładnie 20 lat temu, a więc w 2004 roku i przez wiele lat występował w rozgrywkach włocławskiej B oraz A klasy. W kampanii 2021/22 zawodnicy WIP Startu Stawki wygrali rozgrywki na siódmym poziomie rozgrywkowym i wywalczyli awans na zaplecze IV ligi. Od poprzedniego sezonu ekipa ze Stawek gra więc w II grupie kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. Warto dodać, że jest to największy sukces w historii klubu.
W minionym sezonie WIP Start zakończył rywalizację w swojej lidze na 10. miejscu w tabeli, gwarantującym pewne utrzymanie w rozgrywkach. Po rundzie jesiennej obecnego rozdania piłkarze ze Stawek są notowani na wysokim 4. miejscu w zestawieniu z 11-punktową stratą do lidera Noteci Gębice i 10 oczek do znajdującego się na 2. miejscu Kujawiaka Kowal. Przypomnijmy, że z kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej do IV ligi promocje uzyskują po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy.
Mecze z Chemikiem:
Drużyny WIP Startu oraz Chemika nie mierzyły się w ostatnich sezonach w meczach o punkty oraz spotkaniach pucharowych.
WIP Start Stawki:
Rok założenia: 2004
Barwy klubu: niebiesko-żółte
Stadion: Boisko w Stawkach (ul. Szkolna 1a)
Poziom rozgrywkowy: klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I)
___
24 lutego – mecz sparingowy nr 8 (domowy): Chemik Moderator Bydgoszcz – Olimpia II Grudziądz
Sylwetka przeciwnika:
Olimpia II Grudziądz to zespół rezerw pierwszego zespołu „Biało-Zielonych” występującego w II lidze. Olimpia II od sezonu 2019/20 gra w rozgrywkach I grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. W poprzedniej kampanii ligowej grudziądzanie zajęli 3. miejsce w tabeli, mając tyle samo punktów co wicelider zestawienia Polonia Bydgoszcz, która awansowała do IV ligi. Grudziądzanie legitymowali się jednak gorszym bilansem bezpośrednich spotkań od zespołu ze stolicy województwa i zajęli niższe miejsce od polonistów. Na półmetku obecnego sezonu rezerwy Olimpii są na 9. miejscu.
Mecze z Chemikiem:
Po raz ostatni ostatni Chemik mierzył się z rezerwami Olimpii Grudziądz w meczu ligowym w sezonie 2013/14, kiedy to obie ekipy grały w I grupie kujawsko-pomorskiej Klasy Okręgowej. W spotkaniu rundy jesiennej, który odbył się na boisku klubu z Grudziądza padł remis 1:1. W rundzie rewanżowej chemicy przegrali u siebie z Olimpią II 0:6. W sezonie 2022/23 obie drużyny zagrały ponadto w meczu Okręgowego Pucharu Polski KPZPN. W 1/4 finału bydgoszczanie wygrali na boisku rywala po dogrywce 3:1.
Olimpia II Grudziądz:
Rok założenia: 1923 (klub Olimpia Grudziądz)
Barwy klubu: biało-zielone
Stadion: Boisko Treningowe Olimpii Grudziądz (ul. Juliusza Słowackiego 12)
Poziom rozgrywkowy: klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I)
___
2 marca – mecz sparingowy nr 9 (miejsce do ustalenia): Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Łobżenica
Sylwetka przeciwnika:
Ostatnim sparingpartnerem Chemika Moderatora Bydgoszcz tej zimy będzie ekipa Pogoni Łobżenica. Ekipa z Łobżenicy w poprzednim sezonie zajęła 2. miejsce w rozgrywkach I grupy wielkopolskiej RED BOX V ligi. Ta lokata dała Pogoni możliwość gry w barażach o awans do IV ligi. W półfinale baraży gracze z Łobżenicy wygrali u siebie 6:1 z wicemistrzem II grupy wielkopolskiej RED BOX V ligi – GLKS-em Dopiewo, a w finale pokonali na wyjeździe 5:3 16. zespół wielkopolskiej ARTBUD IV ligi Wartę Międzychód, uzyskując promocję na wyższy szczebel rozgrywkowy.
Po rundzie jesiennej obecnego sezonu Pogoń zajmuje jednak ostatnie 18. miejsce w IV lidze ze stratą 2 punktów do zajmującej bezpieczną lokatę Tarnovii Tarnowo Podgórne.
Mecze z Chemikiem:
Obie ekipy nie mierzyły się ze sobą w ostatnich latach w meczach o stawkę.
Pogoń Łobżenica:
Rok założenia: 1946
Barwy klubu: żółto-czerwone
Stadion: Stadion Miejski im. Alojzego Graja w Łobżenicy (ul. ks. Leona Raczkowskiego 2)
Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska)
___
9 marca – pierwsze spotkanie rundy wiosennej – mecz 18. kolejki sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi (domowy), Bydgoszcz: Chemik Moderator Bydgoszcz – Pomorzanin Toruń
*Pierwotnie w tym terminie zaplanowany był sparing z występującym w III lidze (grupa II) Sokołem Kleczew
**Pierwotnie jako drugi mecz kontrolny w tym terminie zaplanowany był sparing z występującym w klasie okręgowej (grupa: kujawsko-pomorska I) Tarpanem Mrocza
___
Zimowi sparingpartnerzy Chemika Moderatora Bydgoszcz w przerwie zimowej według klas rozgrywkowych:
III liga (grupa II) – Zawisza Bydgoszcz, Gedania 1992 Gdańsk
IV liga (grupa: pomorska) – Chojniczanka II Chojnice
IV liga (grupa: ARTBUD wielkopolska) – Nielba Wągrowiec, Mieszko Gniezno, Pogoń Łobżenica
klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska I) – GLKS Dobrcz-Wudzyn, Start Stawki, Olimpia II Grudziądz
klasa okręgowa (grupa: kujawsko-pomorska II) – WIP Start Stawki