Autor:

Mikołaj Włoch

Tagi:
Szachy 24.04.2023

Trzy złota juniorów w Mistrzostwach Województwa w szachach szybkich!!!

Tak jak w poprzednim roku ponownie Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Szybkich odbyły się w Czernikowie.

Organizatorem zawodów był Andrejus Sivickis, a sędziami zawodów byli Jarosław Wiśniewski i Mikołaj Włoch w asyście Kamili Urbańskiej. 

W sobotę 22 kwietnia odbywały się zawody do lat 6,7 i 8.

Nasz klub do lat reprezentował Aleksander Świgoński.

Olek startował z piątym numerem startowym przez co w pierwszej rundzie był rozstawiony i grał z zawodnikiem z drugiej połowy tabeli.

Udało się szybko wygrać na tak zwanego szewca, ale druga runda już nie była taka prosta. Zawodnik z Brodnicy Kamil Grążawski późniejszy wicelider tabeli, postawił się Olkowi i po długiej partii Olek wykorzystał błąd przeciwnika i dowiózł przewagę do końca.

W trzeciej rundzie przyszła pierwsza porażka z zawodnikiem Rycerza Golub Dobrzyń Borysem Kacprzykowskim. Wtedy podszedł trener i powiedział Olek nie graj na szewca, tak jak widzisz na wyższym poziomie to już nie przynosi skutków.

Olek słuchając się rad trenera zaczął wyprowadzać aktywnie figury i zaczęło to przynosić efekt, na początku udało się wygrać w trudnej partii z Szymonem Rabiczko z Gambitu Toruń, następnie na tą samą pułapkę w debiucie nabrali się Wiktor Chrobak i Wojtek Boniecki.

Przed ostatnią rundą Olek prowadził w turnieju lepszą wartościowością nad wspomnianym wcześniej Kamilem.

Wygrana w ostatniej rundzie na Piotrem Kamińskim z Gambitu Świecie dawało medal porażka nawet czwarte miejsce.

Tata Olka ze stresu  musiał wyjść bo jak to jest w sporcie dzieci, najwięksi kibice to są rodzice.

Olek mógł szybko grać z figurą więcej, ale zamiast wziąć figurę wolał pionka, następnie pokusił się na drugiego i to nie było dobre, ponieważ przeciwnik  mógł w jeden ruch zdobyć figurę, ale też nie zauważył i Olkowi udało się wygrać.

Wygrana oznaczała, że na pewno jest medal, ale wszystko zależało od punktacji pomocniczej. Gdy Sędzia Główny wpisał wyniki i pokazał tabele. Już wszystko było jasne, Olek został złotym medalistom do lat 8 chłopców. Wielkie Brawa !!!

 

Dzień drugi …

Ekipa Chemika drugiego dnia zawodów  była już większa, ponieważ do lat 10 dziewczynek startowały Hania Ważyńska i Urszula Urbańska, a do lat 14 Ada Urbańska. U chłopców do lat 10 startowali Mikołaj Kardasz i Stanisław Świgoński, a do lat 18 Szymon Zając, Wiktor Wiśniewski i Wojciech Mrozowicz.

 

W pierwszej rundzie większość naszych była rozstawiona, oprócz Uli która zrobiła ogromną niespodziankę remisując z Zuzanną Pawłowską z Royalla Bydgoszcz, Zuza gra już parę lat szachy awansując nawet na Mistrzostwa Polski czy Europy więc wielkie Brawa dla Uli.

Hania, Ada, Szymon i Stasiu pewnie wygrali swoje pojedynki, Wojtek i Mikołaj zremisowali, a niestety przegrał Wiktor.

Druga runda Wiktor się zrehabilitował i wygrał z Wojtkiem. Ada, Szymon, Hania i Staś wygrali swoje partie a przegrała Ula oraz przez dwa błędy Mikołaj, wtedy trener powiedział żeby grał wolniej bo to nie wyścigi i nie trzeba kończyć mając na zegarze powyżej 12 minut.

Trzecia runda to była runda pierwszej deski naszych zawodników. Na pierwszą deskę awansowała Hania, która grała z Eleną Dybowską z Gambitu Toruń, Torunianka zagrała debiut którego Hania nie znała i szybko zdobyła wieże, ale Hania się nie poddała, wymyśliła sobie pułapkę która się udała i ją odzyskała, partia zaczyna się od nowa, dzięki lepszej grze w końcówce Hania zwyciężyła i miała komplet punktów. Na pierwszą deskę również awansowała Ada Urbańska, która zagrała z Olą Łukasik z Hetmana Bydgoszcz. Z Olą, Ada zdecydowanie woli grać partie klasyczne, bo jak tam osiąga z nią dobre wyniki, tak w szachach szybkich się to nie udaje i ponownie Ola wyszła zwycięsko z ich wspólnego spotkania przy szachownicy. Na pierwszym stole również grali Szymon i Staś. Szymon ponownie pewnie wygrał i od pierwszej do ostatniej rundy pierwszą szachownicę  utrzymał, ale u Stasia się działo i to mało powiedziane. Stasiek zdobył pionka, ale niestety przez szybką grę podstawił hetmana.  Bez hetmana łatwo już nie jest, ale Stasiek się nie poddał, miał pomysł na widełki i się udały hetman odrobiony. Partia zakończyła się remisem. Swoje partie zwyciężyli Wiktor i Wojtek, remis uzyskał Mikołaj a Ula niestety przegrała.

Czwarta runda to kolejne emocje, najszybciej wygrała Ula z pauzą, ale oczy kibiców Chemika były skierowane na pierwszy stół do lat 10 dziewczynek. Na pierwszym stole Hania mierzyła się z Zuzą, która po remisie z Ulą dwie partie wygrała i goniła Hanię.

W debiucie Hania pozwoliła w zamian za atak zdwoić pionki na skrzydle królewskim, robiąc długą roszadę zaczęła swój atak. Ciężkie figury zaatakowały króla Zuzi i udało się Hani zwyciężyć w tej partii. Szymon ponownie pewnie zwyciężył, zrobił to też Mikołaj i Staś , Ada zremisowała, a przegrali Wiktor i Wojtek.

Piąta runda.  Za ciosem poszła Ula, która po ładnej kombinacji zyskała jedną figurkę, chwilę później drugą i dowiozła drugie zwycięstwo w turnieju. Do gry wrócili Wiktor i Wojtek którzy w ładny sposób ograli swoich przeciwników, Szymon i Hania zrobili swoje na pierwszej desce, ponownie zwyciężył Mikołaj, ale najwięcej emocji było u Staśka, który grał z Piotrkiem Chrobakiem z Emdeku Bydgoszcz, obydwoje prowadzili w turnieju i po długiej partii zwyciężył Piotrek, niestety przegrała też Ada.

Przedostatnia runda. Szybko wygrała Ada, ale u reszty były emocje, Hania grała z swoją koleżanką z klasy Julią Kułakowską. Julia zdobyła figurę ale Hania miała w zamian atak i z tego ataku powinna wyjść skutecznie, ponieważ mogła dać już mata w dwa ruchy, ale niestety nie zauważyła i przyszła pierwsza porażka w tym turnieju, Stasiek wykorzystał błąd przeciwnika i zdobył wykorzystując widełki wieże i dowiózł przewagę do końca, grający obok Mikołaj zaczął od stracenia wieży prze widełki, ale się nie poddawał i wykorzystał widełki ale zyskując hetmana i już tego nie oddał.  Do lat 18 na pierwszym stole grali Szymon z Wiktorem. Wiktor musiał wygrać by powalczyć jeszcze o podium i walczył, uzyskał przewagę ale przez brak czasu jej nie wykorzystał i zwyciężył Szymon, który już był pewny złotego medalu, swoje partie przegrali Wojtek i Ula.

Ostatnia runda, runda o medale bo szanse po za Szymonem który był już pierwszy mieli Hania, Ada, Staś i Mikołaj.

Zaczynając Szymon pewnie wygrał i z kompletem punktów zakończył turniej, biorąc przykład z starszego kolegi wzięła Hania która też szybko wygrała i zdobyła złoto do lat 10 dziewczynek. Wygrała też Ada, ale u Ady trzeba było czekać na wyniki przeciwniczek. Największe emocje były do lat 10 chłopców, na dwóch pierwszych stołach grali Mikołaj i Staś, przy dobrych wiadrach mieli szanse obaj na medal. No i zaczęło się Staś grał z Pawłem Koseckim z Emdeku Bydgoszcz, po wyrównanym początku, niestety bardziej doświadczony Paweł uzyskał przewagę i zwyciężył, oczy kibiców przeniosły się na pierwszą szachownice i partię Mikołaja, który rozegrał świetną partie i wykorzystał błędy rywala wygrywając. Wtedy kibice na trybunach bili brawo, ale wciąż nie było pewne tak jak u Ady czy będzie medal. Sędzia wpisał wyniki i niestety w obydwóch przypadkach nasi zawodnicy zakończyli na czwartym miejscu.

Czas na podsumowanie, jesteśmy bardzo zadowoleni z gry naszych zawodników ale też trzeba pochwalić rodziców, którzy trzymali kciuki i bili najgłośniej brawa na zakończeniu zawodów, teraz wielkie brawa dla was.

W zawodach wystartowało 8 zawodników Chemika i zajęli następujące miejsca :

Aleksander Świgoński – 1 miejsce do lat 8 chłopców

Hanna Ważyńska – 1 miejsce do lat 10 dziewczynek

Szymon Zając – 1 miejsce do lat 18 chłopców

Ada Urbańska – 4 miejsce do lat 14 dziewczynek

Mikołaj Kardasz – 4 miejsce do lat 10 chłopców

Stanisław Świgoński – 6 miejsce do lat 10 chłopców

Wiktor Wiśniewski – 7 miejsce do lat 18 chłopców

Urszula Urbańska – 11 miejsce do lat 10 dziewczynek

Wojciech Mrozowicz – 11 miejsce do lat 18 chłopców

 

Następny artykuł

P