Ścieżka rozwoju dla zawodnika BKS Chemik

Szkolenie w Akademii Piłkarskiej Chemika Bydgoszcz rozpoczyna się już w wieku przedszkolnym w grupach naborowych. Posyłając dziecko do klasy I szkoły podstawowej, rodzice mają do wyboru klasę piłkarską w Szkole Podstawowej nr 60 im. Huberta Wagnera z treningami wpisanymi w planach lekcji lub uczęszczanie na treningi w ramach popołudniowych zajęć w klubie. W tym czasie młodzi piłkarze bawią się poprzez grę w piłkę nożną oraz uczestniczą w turniejach.

Od IV klasy szkoły podstawowej szkolenie realizowane jest w oparciu o klasy mistrzostwa sportowego, a od 11. roku życia zawodnicy Chemika Bydgoszcz biorą udział w rozgrywkach ligowych pod egidą Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zespoły naszej Akademii Piłkarskiej występują w najwyższych ligach w województwie oraz w rozgrywkach ogólnokrajowych, takich jak Centralna Liga Juniorów do lat 15, Centralna Liga Juniorów do lat 17 oraz Liga Makroregionalna U19.

Najzdolniejsi chłopcy już w wieku 16 lat trafiają do pierwszego zespołu – są przygotowywani poprzez treningi z drużyną seniorów i udział w sparingach, aby następnie występować w meczach o stawkę.  Zgodnie z filozofią klubu, w pierwszym zespole znajduje się kilkunastu zawodników w wieku juniorskim, którzy mogą podnosić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych szkoleniowców i doświadczonych kolegów z zespołu. Regularnie występują też w drużynie rezerw, tworzonej niemal w całości z juniorów.

P