Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 10.05.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Chemik gra o czwarty triumf z rzędu! W sobotę mecz z Pogonią

W sobotę o godzinie 12:00 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają mecz 28. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Zespół z Glinek sprawdzi przed własną publicznością dyspozycję 8. w tabeli Pogoni Mogilno.

Przed tygodniem drużyna Chemika wygrała na wyjeździe 3:1 ze Spartą Brodnica i dla bydgoszczan była to kontynuacja kolejnej serii zwycięstw w tym sezonie IV ligi. Aktualnie zespół trenera Wiktora Osińskiego ma na swoim koncie trzy triumfy z rzędu i celem na najbliższe mecze będzie przedłużenie dobrej passy.

Po słabszych występach w kwietniowych pojedynkach z Orlętami Aleksandrów Kujawski i Polonią Bydgoszcz w zespole z Glinek nie ma już śladu i chemicy znów prezentują na boisku postawę godną zajmowanego miejsca w ligowym zestawieniu. Od dłuższego czasu ekipa z Bydgoszczy notowana jest na 2. miejscu w klasyfikacji, ale ma bardzo nikłe szanse na dogonienie liderującej Wdy Świecie, która wygrywa niemalże wszystkie mecze w sezonie.

Strata do rewelacyjnych świecian jest bardzo duża, bo wynosi aż 12 punktów, ale i tak piłkarze Chemika w tym sezonie wykonują solidną pracę, a celem na końcówkę rozgrywek powinno być regularne wygrywanie spotkań, co jest kluczem do wzmacniania pozytywnej atmosfery w drużynie.

Mecz z Pogonią Mogilno zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ goście od lat znajdują się w gronie czwartoligowców, będąc jednocześnie solidną marką w naszym regionie. Ekipa gości zajmuje obecnie miejsce w środkowej części ligowej tabeli i z pewnością w najbliższych tygodniach zrobi wszystko, aby zadowolić swoich kibiców, przesuwając się jeszcze w górę zestawienia.

Nasz rywal

Pogoń Mogilno została założona w 1923 roku. W przeszłości w klubie funkcjonowały także inne sekcje – kolarska, hokeja na trawie, czy lekkoatletyczna.

W połowie XX wieku gracze Pogoni występowali w rozgrywkach ówczesnej III ligi. XXI wiek klub z Mogilna rozpoczynał natomiast w Klasie Okręgowej. W 2005 roku awansował do IV ligi i występował w niej do 2012 roku z krótką roczną przerwą w kampanii 2009/10, kiedy to Pogoń znów musiała bić się o punkty w regionalnej „okręgówce”.

W sezonie 2011/12 mogilnianie zajęli 1. miejsce w czwartoligowej tabeli i awansowali do kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej III ligi. Najbliżsi rywale Chemika utrzymali się na tym poziomie rozgrywkowym przez trzy kolejne sezony. W kampanii 2014/15 Pogoń spadła do IV ligi i występuje w niej do dziś.

Zespół z Mogilna regularnie notowany jest w górnej części tabeli najważniejszych rozgrywek w naszym województwie. W sezonie 2016/17 zajął 3. miejsce, a w ostatnich trzech rozgrywkach notowany był odpowiednio na 7., 5. i 8.

W rozgrywkach Okręgowego Pucharu Polski K-PZPN rywale chemików w XXI wieku odnosili znaczne sukcesy. Mogilnianie trzykrotnie doszli do 1/2 finału m.in. odpadając w poprzednim sezonie w tej fazie zawodów z Chemikiem. Ponadto Pogoń dwukrotnie żegnała się jeszcze z grą w wojewódzkim „Pucharze Tysiąca Drużyn” w 1/4 finału i czterokrotnie w 1/8.

W obecnym sezonie gracze Pogoni prezentują się podobnie, jak w poprzednich rozgrywkach i notowani są aktualnie na 8. miejscu w tabeli. Dorobek 42 zdobytych punktów pozwala zespołowi z Mogilna w spokojnej atmosferze kończyć sezon, ponieważ jest już niemalże pewne, że sobotni przeciwnicy Chemika w nowej kampanii znów zagrają w IV lidze.

Wiosną Pogoń ze zmiennym szczęściem radzi sobie w czwartoligowych bataliach. Na minus zespołowi z Mogilna należy zapisać porażki z Polonią Bydgoszcz, Unią Wąbrzeźno, czy remis z Notecią Łabiszyn. Ponadto jednak goście cieszyli się ze zwycięstw w meczach z Łokietkiem Brześć Kujawski, czy Spartą Brodnica, a także uradowali swoich fanów, triumfując aż 10:1 nad Kujawianką Izbica Kujawska. W międzyczasie Pogoń zakończyła też udział w Okręgowym Pucharze Polski K-PZPN, ponosząc domową porażkę w rzutach karnych z Tłuchowią Tłuchowo.

Warto zaznaczyć, że Pogoń ma zdobytych najwięcej bramek wśród wszystkich ekip występujących w rozgrywkach. Mogilnianie trafili do siatek rywali już 87 razy, czyli więcej niż liderujące Wda, Chemik, czy Tłuchowia. W sobotę goście zrobią z pewnością wszystko, aby pokonać Chemika i cieszyć się ze zdobycia trzech punktów.

Inne mecze

W piątek i sobotę odbędzie się większość meczów 28. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. W weekend swojego pojedynku nie rozegra prowadząca w tabeli Wda Świecie. Wyjazdowe spotkanie lidera rozgrywek z Cuiavią Inowrocław zostało przełożone na 22 maja z powodu niedostępności Stadionu Miejskiego im. Inowrocławskich Olimpijczyków.

Zajmująca 3. miejsce w klasyfikacji Tłuchowia Tłuchowo zmierzy się przed własną publicznością z 14. w tabeli Kujawianką Izbica Kujawska. Znajdujący się tuż za ligowym podium Lech Rypin w sobotę gościć będzie u siebie walczącego o utrzymanie Łokietka Brześć Kujawski. Z kolei 5. w tabeli Start Eco-Pol Pruszcz tym razem zagra na własnym stadionie ze znakomicie spisującą się wiosną Polonią Bydgoszcz.

Ponadto w tej serii gier interesująco zapowiada się także batalia Pol-Osteg Pomorzanina Serock ze Spartą Brodnica.

Na boisku w ten weekend nie zobaczymy za to piłkarzy Unii Wąbrzeźno, którzy mieli 28. kolejce zagrać na wyjeździe z Liderem Włocławek. Przypomnijmy, że liderowcy wycofali się z rozgrywek po rundzie jesiennej i w rundzie wiosennej zespoły, które mają w kalendarzu zaplanowane spotkanie z tą drużyną, otrzymują walkowera na swoją korzyść.

Historia

Ostatnie trzy oficjalne mecze pomiędzy Chemikiem Moderatorem Bydgoszcz a Pogonią Mogilno zakończyły się jednym remisem i dwoma zwycięstwami bydgoszczan.

W rozegranym w kwietniu 2023 roku meczu rundy wiosennej poprzedniego sezonu IV ligi chemicy podzielili się punktami z drużyną z Mogilna, remisując na wyjeździe 2:2. Później w maju obie drużyny zmierzyły się jeszcze ze sobą półfinale Okręgowego Pucharu Polski K-PZPN. Zespół trenera Wiktora Osińskiego wygrał wówczas u siebie z Pogonią 3:2.

Z kolei w spotkaniu rundy jesiennej obecnego sezonu gracze z Glinek nie dali rywalom z południa regionu żadnych szans i wygrali na wyjeździe z zawodnikami Pogoni aż 4:0.

Warto zaznaczyć, że Pogoni nie udało się wygrać z Chemikiem aż 9 ostatnich meczów o stawkę.

 

Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Mogilno

Termin meczu: 11.05.2024 (sobota)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 28. kolejka

Stadion: Stadion im. Czesława Kobusa w Bydgoszczy (ul. Glinki 79)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 8°C, zachmurzenie umiarkowane

Długość wyjazdu zespołu Pogoni: 58 km

Przeciwnik: Pogoń Mogilno

Rok założenia: 1923

Barwy: niebiesko-białe

Stadion: Stadion Olimpijski im. Michała Olszewskiego w Mogilnie (ul. Adama Mickiewicza 42)

Miejsce w tabeli: 8. miejsce (42 punkty)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Pogoni Mogilno:

27.04.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 25. kolejka: Pogoń Mogilno 10:1 Kujawianka Izbica Kujawska

01.05.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 26. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 4:1 Pogoń Mogilno

05.05.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 27. kolejka: Pogoń Mogilno 3:2 Cuiavia Inowrocław

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Pogoni Mogilno zdobyli jak do tej pory w tym sezonie ligowym 87 bramek (najlepszy wynik w lidze)

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

07.10.2023, IV liga (grupa kujawsko-pomorska) 2023/24, 11. kolejka: Pogoń Mogilno 0:4 Chemik Moderator Bydgoszcz

Terminarz 28. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Chełminianka Chełmno – Orlęta Aleksandrów Kujawski (10.05 / 18:00)

Pomorzanin Toruń – Noteć Łabiszyn (11.05 / 11:00)

Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Mogilno (11.05 / 12:00)

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Sparta Brodnica (11.05 / 13:00)

Start Eco-Pol Pruszcz – Polonia Bydgoszcz (11.05 / 13:00)

Lech Rypin – Łokietek Brześć Kujawski (11.05 / 16:00)

Tłuchowia Tłuchowo – Kujawianka Izbica Kujawska (11.05 / 16:00)

Cuiavia Inowrocław – Wda Świecie (22.05 / 17:30)

Lider Włocławek 0:3 Unia Wąbrzeźno*

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P