Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 15.03.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Daleka podróż po punkty. Chemik zagra z Lechem Rypin

W sobotę o godzinie 12:00 drużyna Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegra pierwsze w 2024 roku wyjazdowe spotkanie o punkty. W ramach 19. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi zespół z Bydgoszczy zmierzy się na wyjeździe z 8. w tabeli Lechem Rypin.

Przed tygodniem piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz w efektowny sposób rozpoczęli rundę wiosenną sezonu 2023/24. Bydgoszczanie pewnie pokonali 3:0 outsidera tabeli Pomorzanina Toruń i zainkasowali kolejne 3 punkty w tym sezonie IV ligi.

Spotkanie z ekipą z Torunia było w pełni zdominowane przez podopiecznych trenera Wiktora Osińskiego. Chemicy pokazali dojrzałość w grze i z zimną krwią wykorzystali nadarzające się sytuację do zdobycia bramek. W efekcie zespół z Glinek mógł cieszyć się ze zwycięstwa, a ponadto mieć świadomość, że udany okres przygotowawczy, w którym Chemik wygrał większość spotkań, przekłada się na zadowalającą postawę drużyny także w rozgrywkach ligowych.

Sobotnia rywalizacja z Lechem Rypin jest jednak znacznie większym wyzwaniem niż ostatni pojedynek z Pomorzaninem. Rypinianie to zespół, który od lat zaliczany jest do grona najbardziej solidnych ekip w regionie.

Ten sezon nie jest jednak dla Lecha zbyt udany, a miejsce w środku tabeli, które gracze ze wschodu województwa zajmują na tym etapie kampanii, nie jest z pewnością spełnieniem marzeń lechitów. To oznacza, że w sobotę ekipa z Rypina zrobi wszystko, aby w miły sposób zaskoczyć swoich kibiców i zdobyć w meczu z Chemikiem trzy punkty. Zespół trenera Wiktora Osińskiego musi zachować więc należytą uwagę i czujność.

Nasz rywal

Lech Rypin powstał ponad 100 lat temu, a dokładnie w 1922 roku. Rypinianie występują w rozgrywkach kujawsko-pomorskiej IV ligi od sezonu 2013/14. Wcześniej ekipa z Rypina grała przez kilka sezonów w kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej III lidze, z której w sezonie 2011/12 wywalczyła awans do grupy zachodniej II ligi. Z powodów finansowych lechici byli jednak zmuszeni do wycofania się z rozgrywek po rundzie jesiennej i tym samym zostali zdegradowani do regionalnej IV ligi, w której występują do dziś.

Gracze z Rypina mogą pochwalić się wieku sukcesami w Okręgowym Pucharze Polski KPZPN. W sezonach 2009/10 i 2010/2011 piłkarze ze stolicy powiatu rypińskiego sięgali po regionalny „Puchar Tysiąca Drużyn”, co przełożyło się na występy w ogólnopolskich rozgrywkach pucharowych, w których już w 2007 roku Lech zagrał w rundzie przedwstępnej, będąc finalistą okręgowego pucharu.

W 2010 roku rypinianom udało się wyeliminować w rundzie przedwstępnej drugoligowy wówczas Tur Turek, ale w rundzie wstępnej odpadli w pojedynku z trzecioligową Unią Swarzędz, przegrywając po rzutach karnych. Rok później w rundzie przedwstępnej Lech wyrzucił za burtę rozgrywek drugoligowego Jezioraka Iława, jednak w rundzie wstępnej przegrał z trzecioligowym Sokołem Kleczew i ostatecznie nie pobił swojego pucharowego rekordu.

W rozgrywkach IV ligi w ostatnich kilku latach lechici dwukrotnie kończyli sezon na 3. miejscu w tabeli – w sezonach 2013/14 i 2019/20. Po 18 kolejkach obecnych rozgrywek IV ligi gracze z Rypina notowani są na 8. miejscu w zestawieniu z 29 punktami na koncie. Aktualna sytuacja rypinian jest taka, że Lechowi „nie grozi” w tym sezonie awans, a na ten moment przewaga nad zespołem, który ewentualnie może spaść do klasy okręgowej (przy degradacji Unii Solec Kujawski z III ligi), czyli Noteci Łabiszyn wynosi 10 punktów. Rypinianie będą starali się oczywiście w dalszej części sezonu ugrać jak najwięcej punktów, aby zaspokoić oczekiwania swoich fanów i być bezpiecznym pozostania w IV lidze.

Inne mecze

W sobotę rozegrane zostaną także inne mecze 19. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Lider tabeli Wda Świecie zagra na wyjeździe z nieźle radzącymi sobie w tym sezonie 6. w zestawieniu Orlętami Aleksandrów Kujawski.

Notowana na 3. miejscu Tłuchowia Tłuchowo tym razem uda się do Chełmna na pojedynek z broniącą się przed spadkiem Chełminianką. Z kolei 4. w tabeli Start Eco-Pol Pruszcz zmierzy się w bardzo ciekawym spotkaniu z zajmującą 5. miejsce Cuiavią Inowrocław.

W sobotę interesująco zapowiadają się także pojedynki Unii Wąbrzeźno z Kujawianka Izbica Kujawska, czy mecz walczącej o utrzymanie Polonii Bydgoszcz z Pogonią Mogilno.

W tej serii gier walkower za mecz z Liderem Włocławek, który wycofał się po rundzie jesiennej, zostanie przyznany na korzyść Noteci Łabiszyn.

Historia

Trzy ostatnie spotkania o punkty pomiędzy Lechem a Chemikiem kończyły się dwoma zwycięstwami bydgoszczan i jednym remisem.

W poprzednim sezonie IV ligi chemicy najpierw podzielili się punktami z lechitami w domowym meczu zakończonym bezbramkowym remisem, a następnie w rundzie wiosennej pokonali na wyjeździe zespół z Rypina aż 4:1.

W meczu 2. kolejki obecnego sezonu kujawsko-pomorskiej IV ligi Chemik wygrał z kolei u siebie z Lechem 2:0. Warto zaznaczyć, że w 6 ostatnich meczach pomiędzy oboma zespołami bydgoszczanie ani razu nie schodzili z boiska pokonani.

Lech Rypin – Chemik Moderator Bydgoszcz

Termin meczu: 16.03.2024 (sobota)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa: kujawsko-pomorska), 19. kolejka

Stadion: Stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie (ul. Sportowa 41)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 13°C, zachmurzenie umiarkowane, lekki przelotny deszcz

Długość wyjazdu zespołu Chemika: 122 km

Przeciwnik: Lech Rypin

Rok założenia: 1922

Barwy: zielono-żółto-niebieskie

Stadion: Stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie (ul. Sportowa 41)

Miejsce w tabeli: 8. miejsce (29 punktów)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Lecha Rypin:

11.11.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 16. kolejka: Lech Rypin 3:0 Kujawianka Izbica Kujawska

18.11.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 17. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 5:0 Lech Rypin

09.03.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 18. kolejka: Cuiavia Inowrocław 2:0 Lech Rypin

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Lecha Rypin stracili jak do tej pory w tym sezonie ligowym tylko 8 bramek na własnym boisku (3. najlepszy wynik w lidze ex-aequo z Tłuchowią Tłuchowo)

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

12.08.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2022/23, 2. kolejka: Chemik Moderator Bydgoszcz 2:0 Lech Rypin

__

Terminarz 19. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Pomorzanin Toruń – Pol-Osteg Pomorzanin Serock (16.03 / 11:00)

Lech Rypin – Chemik Moderator Bydgoszcz (16.03 / 12:00)

Polonia Bydgoszcz – Pogoń Mogilno (16.03 / 12:15)

Łokietek Brześć Kujawski – Sparta Brodnica (16.03 / 13:00)

Chełminianka Chełmno – Tłuchowia Tłuchowo (16.03 / 14:00)

Orlęta Aleksandrów Kujawski – Wda Świecie (16.03 / 14:00)

Start Eco-Pol Pruszcz – Cuiavia Inowrocław (16.03 / 14:00)

Unia Wąbrzeźno – Kujawianka Izbica Kujawska (16.03 / 15:00)

Noteć Łabiszyn 3:0 (wo) Lider Włocławek*

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P