Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 30.04.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Majówka z Chemikiem! W środę domowy pojedynek z Notecią

Już w świąteczną środę 1 maja rozgrywana jest na regionalnych boiskach 26. kolejka kujawsko-pomorskiej IV ligi. W tej serii gier zespół Chemika Moderatora Bydgoszcz podejmować będzie przed własną publicznością 12. w tabeli Noteć Łabiszyn. Mecz rozpocznie się w samo południe na Stadionie im. Czesława Kobusa.

W ostatni weekend piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz po trzech tygodniach przerwy znów poczuli smak zwycięstwa. Podopieczni trenera Wiktora Osińskiego pokonali na wyjeździe 1:0 walczący o utrzymanie Łokietek Brześć Kujawski i po 25. seriach gier nadal zajmują 2. miejsce w tabeli IV ligi. Aktualnie chemicy tracą jednak aż 12 punktów do liderującej Wdy Świecie i wydaje się mało prawdopodobne, aby świetnie grający piłkarze z Kociewia mieli roztrwonić bezpieczną przewagę w końcowych fragmentach sezonu i tym samym zaprzepaścić szansę na awans do III ligi.

Sobotnie spotkanie z Łokietkiem nie należało być może do porywających widowisk, ale w piłce nożnej liczą się punkty, a więc można uznać, że zdobycie kompletu oczek z rywalem, który zażarcie broni się przed degradacją, jest sukcesem piłkarzy z Glinek.

Najważniejszy jest również fakt, że po słabszym meczu w Aleksandrowie Kujawskim, zakończonym remisem 0:0, oraz fatalnym występem w derbach Bydgoszczy, kiedy to bydgoszczanie przegrali 0:4 z Polonią, drużyna znów pokazała charakter i wolę walki, sięgając po triumf.

Środowy mecz z Notecią będzie trudnym pojedynkiem, ponieważ po pierwsze chemicy mieli po ostatnim spotkaniu wyjątkowo mało czasu na regenerację, a po drugie rywale pokazuje w rundzie wiosennej dobrą dyspozycję. Noteć przegrała tylko 1 z 8 ostatnich pojedynków ligowych, a to oznacza, że przyjedzie do Bydgoszczy głodna zdobycia kolejnych punktów. Nie ulega wątpliwości, że na kibiców, którzy w majówkę udadzą się na stadion przy ulicy Glinki, czeka znakomity mecz.

Nasz rywal

Noteć Łabiszyn powstała w 1974 roku i rywalizuje cały czas w rozgrywkach regionalnych w naszym województwie. Na początku XXI wieku grała w A klasie oraz Klasie Okręgowej. W sezonie 2009/10 łabiszynianie wywalczyli promocję do IV ligi, w której spędzili kolejne trzy sezony.

W kampanii 2012/13 Noteć spadła jednak do „okręgówki”, a następnie po roku z powrotem do A klasy. W sezonie 2015/16 zespół z Łabiszyna powrócił szósty poziom rozgrywkowy, gdzie występował aż do końca sezonu 2021/22, kiedy to zajął drugie miejsce w tabeli i wywalczył awans do IV ligi. W minionej kampanii ekipa z powiatu żnińskiego zajęła 14. miejsce.

Rekordowym osiągnięciem klubu w rozgrywkach Okręgowego Pucharu Polski K-PZPN było w XXI wieku dojście do półfinału rozgrywek w sezonie 2001/02. Ponadto w sezonie 2017/18 drużyna Noteci grała jeszcze w 1/8 finału.

Na początku rundy wiosennej wydawało się, że zespół z Łabiszyna będzie walczył do samego końca sezonu o pozostanie w rozgrywkach kujawsko-pomorskiej IV ligi. Noteć zajmowała po 17 kolejkach 15. miejsce w tabeli, które cały czas zagrożone jest spadkiem do klasy okręgowej, ponieważ Unia Drobex Solec Kujawski znajduje się nadal w strefie spadkowej III ligi.

Problemy ze zdobywaniem punktów oraz strach przed degradacją, z którymi drużyna borykała się w poprzedniej rundzie, okazały się wiosną dla graczy Noteci smutną przeszłością. Najbliżsi rywale Chemika zaczęli regularnie punktować, wygrywając mecze z takimi zespołami jak Sparta Brodnica, czy Cuiavia Inowrocław.

Ponadto zespół trenera Jakuba Grzelczaka można pochwalić za występy w spotkaniach z Pogonią Mogilno czy Wdą Świecie, które kończyły się remisami. Łącznie Noteć w rundzie rewanżowej przegrała tylko jeden mecz z ośmiu, ulegając dwa tygodnie temu na wyjeździe 1:5 Tłuchowii Tłuchowo i wydaje się, że może być spokojna o ligowy byt.

Reasumując, gracze Noteci są aktualnie w świetnej dyspozycji i z pewnością w sobotę wyjdą na boisko w Bydgoszczy gotowi walczyć o każdą piłkę, aby pokazać całemu regionowi, że są aktualnie jedną z najlepszych ekip w lidze.

Inne mecze

W Święto Pracy rozgrywane są mecze 26. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Lider tabeli – zespół Wdy Świecie zmierzy się w delegacji z 14. w tabeli Kujawianką Izbica Kujawska.

Zajmująca 3. miejsce w klasyfikacji, wygrywająca wszystkie mecze w rundzie wiosennej, Tłuchowia Tłuchowo w bardzo ciekawym pojedynku gościć będzie przed własną publicznością zajmującą 8. miejsce Pogoń Mogilno. Z kolei 4. w zestawieniu Start Eco-Pol Pruszcz tym razem sprawdzi na własnym obiekcie dyspozycję 7. Unii Wąbrzeźno.

W tej serii gier interesująco zapowiadają się także mecze Lecha Rypin z Orlętami Aleksandrów Kujawski oraz Cuiavii Inowrocław ze Spartą Brodnica.

Wolną majówkę będą mieli z kolei piłkarze przedostatniej w tabeli Chełminianki Chełmno, którzy w tej serii gier otrzymają walkowera za mecz z Liderem Włocławek, który wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Historia

W ostatnich trzech pojedynkach pomiędzy Chemikiem Moderatorem Bydgoszcz a Notecią Łabiszyn ze zwycięstw cieszyli się wyłącznie piłkarze z Glinek.

Mecz rundy jesiennej poprzedniego sezonu IV ligi przeszedł do historii z powodu problemów z jego rozegraniem. W listopadzie 2022 roku drużyny Noteci i Chemika Moderatora zagrały tylko jedną połowę spotkania, a pojedynek został przerwany w przerwie z powodu intensywnych opadów śniegu przy wyniku 1:0 dla bydgoszczan.

Jesienią nie udało się już dograć meczu do końca i oba zespoły wróciły do gry w lutym 2023, kiedy to druga odsłona odbyła się na bocznym boisku kompleksu przy ul. Glinki 79. Bydgoszczanie strzelili po przerwie trzy gole i ostatecznie pokonali ekipę z Łabiszyna 4:0. Z kolei w spotkaniu rundy rewanżowej podopieczni trenera Wiktora Osińskiego wygrali u siebie z Notecią 5:0.

Ostatni raz oba zespoły grały ze sobą we wrześniu poprzedniego roku. W emocjonującym meczu 9. kolejki obecnego sezonu chemicy wygrali w Łabiszynie 2:1, zapewniając sobie zwycięstwo w drugiej połowie meczu.

 

Chemik Moderator Bydgoszcz – Noteć Łabiszyn

Termin meczu: 01.05.2024 (środa)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 26. kolejka

Stadion: Stadion im. Czesława Kobusa w Bydgoszczy (ul. Glinki 79)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 22°C, zachmurzenie małe, pogodnie

Długość wyjazdu zespołu Noteci: 26 km

Przeciwnik: Noteć Łabiszyn

Rok założenia: 1974

Barwy: biało-niebieskie

Stadion: Stadion Miejski w Łabiszynie (ul. Żnińska)

Miejsce w tabeli: 12. miejsce (33 punkty)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Noteci Łabiszyn:

14.04.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 23. kolejka: Noteć Łabiszyn 5:1 Kujawianka Izbica Kujawska

20.04.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 24. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 5:1 Noteć Łabiszyn

27.04.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 25. kolejka: Noteć Łabiszyn 3:0 Cuiavia Inowrocław

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Noteci Łabiszyn w ostatnich 8 kolejkach przegrali tylko raz. Ponadto w trzech ostatnich meczach z udziałem zespołu z Łabiszyna padło aż 15 bramek

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

24.09.2023, IV liga (grupa kujawsko-pomorska) 2023/24, 9. kolejka: Noteć Łabiszyn 1:2 Chemik Moderator Bydgoszcz

Terminarz 26. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Pomorzanin Toruń – Polonia Bydgoszcz (01.05 / 11:00)

Chemik Moderator Bydgoszcz – Noteć Łabiszyn (01.05 / 12:00)

Cuiavia Inowrocław – Sparta Brodnica (01.05 / 12:00)

Kujawianka Izbica Kujawska – Wda Świecie (01.05 / 13:00)

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Łokietek Brześć Kujawski (01.05 / 13:00)

Start Eco-Pol Pruszcz – Unia Wąbrzeźno (01.05 / 13:00)

Tłuchowia Tłuchowo – Pogoń Mogilno (01.05 / 15:00)

Lech Rypin – Orlęta Aleksandrów Kujawski (01.05 / 17:00)

Lider Włocławek 0:3 Chełminianka Chełmno*

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P