Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 14.06.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Ostatni mecz w sezonie! Chemik zagra z Pomorzaninem Serock

W sobotę piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają ostatni mecz w sezonie 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi. W spotkaniu 34. kolejki rozgrywek bydgoszczanie udadzą się do Serocka na spotkanie z 11. w zestawieniu Pol-Osteg Pomorzaninem.

Piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz kończą w ten weekend całkiem udany dla siebie sezon 2023/24. Chemicy są już pewni zajęcia na koniec bieżącej kampanii ligowej 2. miejsca w lidze, co jest najlepszym wynikiem bydgoszczan na tym poziomie rozgrywkowym od sezonu 2017/18, kiedy to gracze Chemika wygrali rozgrywki i awansowali do III ligi.

Za drużyną trenera Wiktora Osińskiego dwutygodniowa przerwa w rywalizacji ligowej, która spowodowana była pauzą zespołu w poprzedniej przedostatniej 33. kolejce. Gracze z Glinek otrzymali przed tygodniem na swoją korzyść walkowera, ponieważ w kalendarzu mieli zaplanowane domowe spotkanie z Liderem Włocławek, który wycofał się jednak z IV ligi po rundzie wiosennej.

Dwa tygodnie temu Chemik przegrał z kolei u siebie 1:2 z Cuiavią Inowrocław. Zespół gości zaprezentował się w Bydgoszczy z dobrej strony i chemicy nie byli w stanie zdobyć w tamtym pojedynku choćby punktu. Należy jednak pamiętać, że bydgoszczanie w zasadzie dogrywają już bieżący sezon i sztab szkoleniowy może testować w ostatnich kolejkach różne eksperymentalne rozwiązania taktyczne.

Sobotni mecz z Pol-Osteg Pomorzaninem warto jednak wygrać i dopisać do swojego konta komplet punktów, który pozwoli w dobrych humorach zakończyć piłkarzom Chemika ten sezon. Trener Wiktor Osiński powoli powinien już także myśleć o rozwiązaniach personalno-taktycznych na przyszłą kampanię ligową, która wystartuje w sierpniu.

Warto dodać, że od przyszłego sezonu awans z kujawsko-pomorskiej IV ligi będą mogły uzyskać aż 2 zespoły. Na początku czerwca Polski Związek Piłki Nożnej zmienił regulamin dotyczący spadków z 2. ligi i 3. lig, a także awansów zespołów z 3. i 4. lig. Tym samym drużyna, która zajmie w przyszłym sezonie 2. miejsce w tabeli kujawsko-pomorskiej IV ligi awansuje do barażów makroregionalnych, w których udział wezmą także wicemistrzowie IV lig z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Aby awansować do III ligi przez baraże makroregionalne będzie trzeba najpierw wygrać mecz półfinałowy, a następnie finał. Gospodarzy meczów wyłonią losowania. Zwycięzca rozgrywek kujawsko-pomorskiej IV ligi będzie oczywiście nadal uzyskiwał bezpośrednią promocję na czwarty szczebel rozgrywkowy.

Nasz rywal

Pol-Osteg Pomorzanin Serock został założony w 1968 roku i regularnie występuje w rozgrywkach organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Największym sukcesem ligowym najbliższych rywali Chemika jest awans do w latach 80. do ówczesnej klasy okręgowej, będącej wówczas czwartym poziomem rozgrywkowym w kraju. XXI wiek piłkarze z Serocka rozpoczynali w klasie okręgowej. W sezonie 2005/06 goście wywalczyli awans do ówczesnej IV ligi, w której spędzili tylko jeden sezon, zajmując przedostatnie 15. miejsce oznaczające spadek.

Od sezonu 2007/08 przez 15 kolejnych kampanii Pomorzanin grał cały czas w klasie okręgowej, która w sezonie 2007/08 była jeszcze 5. poziomem rozgrywkowym, a od sezonu 2008/09 szóstym szczeblem w Polsce. W sezonie 2021/22 serocczanie zajęli jednak 2. miejsce w I grupie kujawsko-pomorskiej „okręgówki” i awansowali do IV ligi. W pierwszym sezonie po awansie gracze z Serocka zakończyli zmagania w tabeli na 11. miejscu, co było najlepszym wynikiem klubu w XXI wieku.

Pol-Osteg Pomorzanin Serock występuje regularnie w rozgrywkach Okręgowego Pucharu Polski K-PZPN. Największy sukces w zawodach pucharowych gracze z Serocka osiągnęli w bieżącym sezonie, kiedy doszli do 1/2 finału zmagań wojewódzkich. Ponadto w poprzednim sezonie oraz kampanii 2010/11 Pomorzanin kończył grę w „Pucharze Tysiąca Drużyn” na 1/4 finału, a w sezonie 2016/17 na 1/8.

Piłkarze Pol-Osteg Pomorzanina zajmują przed ostatnią kolejką ligową obecnego sezonu 11. miejsce w tabeli, czyli tą sama lokatę, na której zakończyli udział w IV lidze rok temu. Ekipa z powiatu świeckiego przy swoim zwycięstwie z Chemikiem i korzystnych wynikach innych meczów ostatniej serii gier może jeszcze przesunąć się na koniec sezonu nawet na 7. lokatę. W przypadku porażki z zespołem z Glinek, przy zdobyciu co najmniej jednego punktu przez piłkarzy Noteci Łabiszyn w pojedynku z Polonią Bydgoszcz, Pomorzanin może spaść na miejsce 12.

Wiosną piłkarze z Serocka radzili sobie w rozgrywkach IV ligi przeciętnie. Nie licząc walkowera przyznanego Pomorzaninowi za mecz z Liderem, to serocczzanie wygrali w drugiej części sezonu 5 spotkań, pokonując między innymi zespoły z dołu tabeli – 4:1 Pomorzanina Toruń, 3:1 Chełminiankę Chełmno, czy 2:1 Łokietka Brześć Kujawski. Po za tym Pomorzanin czterokrotnie dzielił się z rywalami punktami, a także sześciokrotnie przegrywał, między innymi ulegając w derbowych meczach 0:3 Startowi Eco-Pol Pruszcz i 0:1 Wdzie Świecie. Przed tygodniem gracze z Serocka zagrali jednak dobre zawody i wygrali na wyjeździe aż 5:2 z Cuiavią Inowrocław.

Pomorzanin znakomicie grał za to w rozgrywkach pucharowych. Na początku wiosny wygrał na wyjeździe 2:1 w 1/8 finału wojewódzkiego Pucharu Polski z piątoligowym Piastem Kołodziejewo. Później w 1/4 finału pokonał w delegacji 2:0 inny zespół z „okręgówki” – Wisłę Dobrzyń nad Wisłą i awansował do półfinału okręgowego „Pucharu Tysiąca Drużyn”, co było ogromnym sukcesem. W majowym meczu 1/2 finału serocczanie nie sprostali jednak trzecioligowej Elanie Toruń, która kilka dni temu wygrała całe rozgrywki. Pomorzanin przegrał przed własną publicznością z zespołem z Torunia 1:4 i musiał pogodzić się z brakiem gry w finale.

Nie ulega wątpliwości, że piłkarze Pol-Osteg Pomorzanina Serock będą chcieli zakończyć sezon zwycięstwem i pokażą w sobotę cały wachlarz swoich możliwości. Przypomnijmy, że w rundzie jesiennej mecz Chemika z Pomorzaninem był bardzo zacięty i zakończył się remisem 1:1. W sobotę kibice, którzy przyjdą na stadion w Serocku także będą mogli spodziewać się pełnego walki pojedynku.

Inne mecze

W sobotę odbędą się wszystkie mecze ostatniej 34. kolejki sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi. Prowadząca w tabeli i mająca już zapewniony awans do III ligi Wda Świecie rozegra na wyjeździe derbowy pojedynek z zajmującą 16. miejsce i zarazem pewną spadku do klasy okręgowej Chełminianką Chełmno.

Zamykająca ligowe podium Tłuchowia Tłuchowo w ostatniej serii gier zagra w Rypinie z 6. w zestawieniu Lechem. Z kolei notowany na 4. miejscu w tabeli Start Eco-Pol Pruszcz tym razem zmierzy się na własnym boisku z 15. w klasyfikacji, pewną degradacji Kujawianką Izbica Kujawska.

Izbiczanie spadli z ligi w poprzedniej kolejce, w momencie kiedy bezpośrednio wyprzedzający ich w tabeli Łokietek Brześć Kujawski zremisował mecz z Polonią Bydgoszcz. Warto dodać, że w chwili zakończenia spotkania w Brześciu Kujawskim Kujawianka traciła do Łokietka 4 punkty i miała do rozegrania jeszcze dwa mecze, w których mogła zdobyć 6 punktów i teoretycznie wyprzedzić swojego rywala. Kujawianka miała także lepszy bilans bezpośrednich meczów z Łokietkiem i w momencie kiedy zrównałaby się zdobyczą punktową z tym rywalem po ostatniej kolejce również utrzymałaby się w lidze kosztem Łokietka. W najbliższej kolejce brześcianie otrzymają jednak na swoje konto walkowera, ponieważ mieli zaplanowane w kalendarzu wyjazdowe spotkanie z Liderem Włocławek, który wycofał się z ligi po rundzie jesiennej. Zapewnione trzy oczka w ostatniej kolejce oznaczały więc, że Łokietek po ostatnim remisie z Polonią był już pewny utrzymania.

W najbliższej serii gier interesująco zapowiadają się także pojedynki Unii Wąbrzeźno z Pogonią Mogilno i Polonii Bydgoszcz z Notecią Łabiszyn.

Historia

Trzy ostatnie pojedynki między Pol-Osteg Pomorzaninem a Chemikiem kończyły się trzema różnymi rozstrzygnięciami. W spotkaniu rundy jesiennej poprzedniego sezonu bydgoszczanie wygrali na wyjeździe z drużyną z Serocka 1:0. W meczu rundy wiosennej górą byli już jednak serocczanie, który zwyciężyli w grodzie nad Brdą 3:1.

Ostatni raz obie ekipy mierzyły się ze sobą w ostatnim meczu rundy jesiennej obecnego sezonu. Chemicy zremisowali na własnym boisku z Pol-Osteg Pomorzaninem 1:1.

 

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Chemik Moderator Bydgoszcz

Termin meczu: 15.06.2024 (sobota)

Godzina meczu: 13:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 34. kolejka

Stadion: Boisko piłkarskie LKS Pomorzanin Serock (ul. Wyzwolenia 39a)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 23°C, zachmurzenie umiarkowane

Długość wyjazdu zespołu Chemika Moderatora: 35 km

Przeciwnik: Pol-Osteg Pomorzanin Serock

Rok założenia: 1968

Barwy: czerwono-żółto-niebieskie

Stadion: Boisko piłkarskie LKS Pomorzanin Serock (ul. Wyzwolenia 39a)

Miejsce w tabeli: 11. miejsce (48 punktów)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Pol-Osteg Pomorzanina Serock:

30.05.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 31. kolejka: Kujawianka Izbica Kujawska 1:1 Pol-Osteg Pomorzanin Serock

02.06.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 32. kolejka: Pol-Osteg Pomorzanin Serock 1:3 Tłuchowia Tłuchowo

08.06.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 33. kolejka: Cuiavia Inowrocław 2:5 Pol-Osteg Pomorzanin Serock

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Pol-Osteg Pomorzanina Serock przegrali jak do tej pory w tym sezonie ligowym aż 8 meczów domowych (większą ilość porażek na własnym boisku ma tylko Pomorzanin Toruń*). Ponadto seroczczanie zremisowali jak do tej pory tylko 1 spotkanie domowe (najmniej remisów na własnym boisku ex-aequo z Wdą Świecie, Tłuchowią Tłuchowo i Pomorzaninem Toruń)

*nie licząc wyników wycofanego po rundzie jesiennej Lidera Włocławek

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

18.11.2023, IV liga (grupa kujawsko-pomorska) 2023/24, 17. kolejka: Chemik Moderator Bydgoszcz 1:1 Pol-Osteg Pomorzanin Serock

Terminarz 34. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Pomorzanin Toruń – Cuiavia Inowrocław (15.06 / 11:00)

Chełminianka Chełmno – Wda Świecie (15.06 / 12:00)

Lech Rypin – Tłuchowia Tłuchowo (15.06 / 13:00)

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Chemik Moderator Bydgoszcz (15.06 / 13:00)

Start Eco-Pol Pruszcz – Kujawianka Izbica Kujawska (15.06 / 13:00)

Orlęta Aleksandrów Kujawski – Sparta Brodnica (15.06 / 14:00)

Polonia Bydgoszcz – Noteć Łabiszyn (15.06 / 17:00)

Unia Wąbrzeźno – Pogoń Mogilno (15.06 / 17:00)

Lider Włocławek 0:3 (wo) Łokietek Brześć Kujawski

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P