Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 01.06.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Ostatni w tym sezonie mecz na Glinkach!

Sezon 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi dobiega końca! W niedzielę o godzinie 12:00 piłkarze pierwszej drużyny Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają ostatnie domowe spotkanie w bieżącej kampanii ligowej. Podopieczni trenera Wiktora Osińskiego zmierzą się na stadionie im. Czesława Kobusa z 6. w tabeli Cuiavią Inowrocław.

Niedzielne spotkanie z Cuiavią Inowrocław kończy serię trzech spotkań ligowych, które piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz, rozgrywają w przeciągu ośmiu dni na przełomie maja i czerwca. W minioną sobotę bydgoszczanie po dobrym meczu pokonali przed własną publicznością 5:2 Kujawiankę Izbica Kujawska. Z kolei w święto Bożego Ciała, zajmujący od 9. kolejki 2. miejsce w tabeli, zespół trenera Wiktora Osińskiego wybrał się w daleką podróż do Tłuchowa na hitowe spotkanie z zamykającą ligowe podium Tłuchowią.

Mecz z zespołem z Tłuchowa był znakomitym pojedynkiem z obu stron. Bydgoszczanie pokazali jednak charakter i determinację, zdobywając ostatecznie decydującego gola, który przesądził o zwycięstwie zawodników Chemika 1:0. Aby zapewnić sobie wicemistrzostwo IV ligi, zespołowi z Glinek wystarczał w czwartkowym pojedynku podział punktów. Gracze z grodu nad Brdą nie zagrali jednak zachowawczo i podobnie, jak w poprzednich meczach tego sezonu, dążyli do zdobywania bramek. Ostatecznie w drugiej połowie meczu Damian Rysiewski oddał fenomenalne uderzenie z dystansu, które przesądziło o zwycięstwie chemików i zainkasowaniu kolejnego kompletu punktów.

Do zakończenia sezonu pozostają jeszcze trzy kolejki, ale ekipa trenera Osińskiego rozegra już tylko dwa mecze. W przyszły weekend bydgoszczanie mieli zaplanowane spotkanie z Liderem Włocławek, który jednak wcześniej wycofał się z rozgrywek. To oznacza, że zespół z Glinek otrzyma w następnej serii gier na swoje konto walkowera i co za tym idzie darmowe trzy punkty. Sezon 2023/24 piłkarze Chemika zakończą z kolei za dwa tygodnie wyjazdowym starciem z Pol-Osteg Pomorzaninem Serock.

Pomimo zapewnienia sobie 2. miejsca w rozgrywkach z pewnością gracze Chemika w dwóch ostatnich meczach zrobią wszystko, aby zadowolić swoich kibiców efektownymi zwycięstwami. Mecz z Cuiavią może być trudną przeprawą, ponieważ rywale spisują się w tym sezonie ligowym z dobrej strony i zajmują wysokie 6. miejsce. Inowrocławianie z pewnością zrobią w niedzielę wszystko, aby dopisać do swojego konta trzy punkty i powalczyć jeszcze w końcówce sezonu o przesunięcie się na wyższą lokatę.

Nasz rywal

Cuiavia Inowrocław powstała w 1922 roku i regularnie występuje w rozgrywkach organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Największym sukcesem ligowym zespołu z Inowrocławia jest gra na poziomie kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej III ligi w latach 2011-2014. W pierwszej dekadzie XXI wieku Cuiavia przeplatała występy w Klasie Okręgowej z grą w IV lidze. Zespół z miasta na soli dość często notował spadki i ponowne awanse pomiędzy wymienionymi rozgrywkami, a sytuacja zmieniła się dopiero w sezonie 2010/11, kiedy to inowrocławianie zajęli 2. miejsce w czwartoligowych zmaganiach i uzyskali promocję do III ligi.

Pierwszy sezon w III lidze był dla Cuiavii dość udany, ponieważ niedzielni rywale Chemika zajęli w nim 7. miejsce. W kolejnej kampanii gracze Cuiavii pokazali się z jeszcze lepszej strony, zajmując historyczne 5. miejsce w zestawieniu. Niestety kolejny sezon był dla zespołu z Inowrocławia znacznie gorszy. 15. miejsce przy aż 7 drużynach, które z powodu reorganizacji rozgrywek spadały wówczas z III ligi, nie wystarczyło do zachowania ligowego bytu.

W rozgrywkach 2014/15 Cuiavia znalazła się ponownie w IV lidze, w której występuje do dziś. W ostatnich sezonach inowrocławianie zajmowali różne miejsca na piątym szczeblu rozgrywkowym. W sezonie 2020/21 zakończyli zmagania nawet w strefie spadkowej, ale uniknęli degradacji, ponieważ z rozgrywek wycofała się Legia Chełmża i tym samym utrzymał się zespół zajmujący najwyższe miejsce spadkowe, a tą pozycję zajmowała Cuiavia. W rundzie jesiennej sezonu 2022/23 gracze z Inowrocławia spisywali się z kolei z bardzo dobrej strony, zajmując na poszczególnych etapach zmagań, między innymi fotel lidera. Ostatecznie piłkarze Cuiavii zakończyli poprzednie rozgrywki na 5. miejscu.

Jeśli chodzi o zawody pucharowe, to inowrocławianie mogą pochwalić się zdobyciem Okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2011/12. Dzięki triumfowi w tamtych zawodach Cuiavia wystąpiła w kolejnym sezonie w ogólnopolskim Pucharze Polski. Zespół z Inowrocławia przegrał jednak już w rundzie przedwstępnej 1:2 z trzecioligową wówczas Nielbą Wągrowiec. Ponadto w tej samej kampanii Cuiavia doszła do finału Okręgowego Pucharu Polski K-PZPN.

W późniejszych sezonach gracze Cuiavii również dobrze radzili sobie w wojewódzkim „Pucharze Tysiąca Drużyn”. W sezonach 2013/14, 2014/15 i 2017/18 doszli do 1/8 finału, a kampaniach 2018/19 i 2019/20 kończyli grę w półfinale.

Obecny sezon jest dla piłkarzy z Inowrocławia dość udany. Cuiavia zajmuje aktualnie 6. miejsce w tabeli i tak, jak większość zespołów w lidze, nie gra już o nic. W ostatnich tygodniach rywale Chemika radzili sobie w meczach ligowych ze zmiennym szczęściem. Cuiavia przegrała 2:3 z Pogonią Mogilno, uległa aż 0:4 liderowi Wdzie Świecie, ale także zwyciężała, wywożąc między innymi po triumfie 2:1 komplet punktów z Izbicy Kujawskiej. W ostatni weekend rywale Chemika osiągnęli świetny wynik, pokonując 3:2 znajdującą się w czołówce tabeli Tłuchowię Tłuchowo.

Gracze z Inowrocławia w czwartek nie grali, ponieważ mieli w kalendarzu mecz z Liderem Włocławek, dlatego w niedzielę mogą mieć nad drużyną Chemika przewagę fizyczną. Nie ulega wątpliwości, że Cuiavia zrobi wszystko, aby wygrać z Chemikiem i jeszcze powalczyć o 4. miejsce na koniec sezonu. W tym momencie strata inowrocławian do znajdującego się na tej pozycji Startu Eco-Pol Pruszcz wynosi zaledwie 2 punkty.

Inne mecze

W niedzielę rozegrana zostanie 32. kolejka kujawsko-pomorskiej IV ligi. Mający zagwarantowany już awans do III ligi, lider tabeli, Wda Świecie zmierzy się w ciekawym spotkaniu w Rypinie z 5. w zestawieniu Lechem. Zamykająca ligowe podium Tłuchowia Tłuchowo tym razem wybierze się do Serocka na pojedynek z 10. w tabeli Pol-Osteg Pomorzaninem. Z kolei znajdujący się na IV miejscu w klasyfikacji Start Eco-Pol Pruszcz w 32. serii gier podejmie przed własną publicznością 8. w zestawieniu Pogoń Mogilno.

W tej serii gier ciekawie zapowiadają się także pojedynki dwóch drużyn z powiatu włocławskiego, które toczą fascynujący bój o utrzymanie. Znajdująca się na bezpiecznej 14. pozycji Kujawianka Izbica Kujawska zagra w Toruniu ze zdegradowanym już do Klasy Okręgowej Pomorzaninem. Z kolei otwierający strefę spadkową, z takim samym dorobkiem punktowym jak zespół z Izbicy, Łokietek Brześć Kujawski, zmierzy się na wyjeździe z Orlętami Aleksandrów Kujawski.

W tej serii gier na boisku nie obejrzymy natomiast piłkarzy Polonii Bydgoszcz. Zespół z Bydgoszczy miał w 32. serii gier zagrać na wyjeździe z Liderem Włocławek, ale rywale wycofali się z rozgrywek po rundzie jesiennej. Wiosną zespoły, które w danej kolejce mają zaplanowane w kalendarzu spotkanie z liderowcami, otrzymują walkowera na swoją korzyść.

Historia

Ostatnie trzy spotkania pomiędzy Chemikiem a Cuiavią kończyły się dwoma zwycięstwami zespołu z Glinek oraz jednym remisem. W spotkaniu rundy jesiennej poprzedniego sezonu bydgoszczanie wygrali na wyjeździe z zespołem z Inowrocławia 1:0. Rozegrany wiosną 2023 roku mecz rundy wiosennej poprzedniej kampanii ligowej zakończył się jeszcze bardziej okazałym triumfem chemików, którzy pokonali u siebie Cuiavię 3:0.

Po raz ostatni obie ekipy zmierzyły się ze sobą w listopadzie poprzedniego roku w pojedynku rundy jesiennej obecnego sezonu IV ligi. Piłkarze Chemika zremisowali wówczas w Inowrocławiu 1:1.

 

Chemik Moderator Bydgoszcz – Cuiavia Inowrocław

Termin meczu: 02.06.2024 (niedziela)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 32. kolejka

Stadion: Stadion im. Czesława Kobusa w Bydgoszczy (ul. Glinki 79)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 22°C, zachmurzenie duże, burze

Długość wyjazdu zespołu Cuiavii: 44 km

Przeciwnik: Cuiavia Inowrocław

Rok założenia: 1922

Barwy: biało-zielone

Stadion: Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków w Inowrocławiu (ul. Macieja Wierzbińskiego 2)

Miejsce w tabeli: 6. miejsce (52 punkty)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Cuiavii Inowrocław:

22.05.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 28. kolejka: Cuiavia Inowrocław 0:4 Wda Świecie

25.05.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 30. kolejka: Cuiavia Inowrocław 3:2 Tłuchowia Tłuchowo

30.05.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 31. kolejka: Cuiavia Inowrocław 3:0 (wo) Lider Włocławek

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Cuiavii Inowrocław zremisowali jak do tej pory w tym sezonie ligowym aż 10 meczów (największa liczba remisów z wszystkich drużyn). Ponadto inowrocławianie przegrali jak do tej pory tylko 3 spotkania wyjazdowe (mniejszą ilość porażek ma tylko Wda Świecie i Chemik Moderator Bydgoszcz)

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

04.11.2023, IV liga (grupa kujawsko-pomorska) 2023/24, 15. kolejka: Cuiavia Inowrocław 1:1 Chemik Moderator Bydgoszcz

Terminarz 32. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Chełminianka Chełmno – Sparta Brodnica (02.06 / 11:00)

Lech Rypin – Wda Świecie (02.06 / 11:00)

Pomorzanin Toruń – Kujawianka Izbica Kujawska (02.06 / 11:00)

Start Eco-Pol Pruszcz – Pogoń Mogilno (02.06 / 11:00)

Chemik Moderator Bydgoszcz – Cuiavia Inowrocław (02.06 / 12:00)

Orlęta Aleksandrów Kujawski – Łokietek Brześć Kujawski (02.06 / 14:00)

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Tłuchowia Tłuchowo (02.06 / 14:00)

Unia Wąbrzeźno – Noteć Łabiszyn (02.06 / 17:00)

Lider Włocławek 0:3 (wo) Polonia Bydgoszcz

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P