Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 08.09.2023

Rodzinny pojedynek w derbach Bydgoszczy

W niedzielę o godzinie 15:30 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają derbowy pojedynek z Polonią Bydgoszcz. To spotkanie będzie wyjątkowe dla kierownika drużyny chemików Zbigniewa Frasza oraz jego syna Roberta, który aktualnie występuje w drużynie Polonii. Na kilka dni przed meczem porozmawialiśmy ze Zbigniewem i Robertem na temat atmosfery, która towarzyszy im przed zbliżającymi się derbami.

Zbigniew Frasz na przełomie lat 60. i 70. trenował piłkę nożną w zespołach młodzieżowych Chemika, zaś w latach 90. postanowił zapisać swojego syna Roberta do akademii klubu z bydgoskich Glinek i sam zaczął pomagać trenerom od strony organizacyjnej. Następnie został kierownikiem jednej z drużyn młodzieżowych, a kilka lat temu przyjął od ówczesnego Prezesa Klubu Michała Sztybla ofertę pracę w roli kierownika pierwszego zespołu. Dziś trudno wyobrazić sobie drużynę bez Kierownika.

W weekend Zbigniew Frasz spotka się ze swoim synem Robertem, który od sezonu 2021/22 broni barw bydgoskiej Polonii.

– Wiadomo, że serce bije mocniej, bo po przeciwnej stronie barykady będzie mój syn, ale mnie interesuje zwycięstwo i wygrana mojego klubu. Moje serce jest zawsze przy Chemiku. Chciałbym, abyśmy w niedzielę obaj wyszli z boiska zadowoleni, ale cóż – zawsze będę wspierać mój zespół – komentuje Zbigniew Frasz

Ponad 100 meczów i 3 awanse

Robert, który jest wychowankiem Chemika i spędził w nim długi okres swojej kariery, mówi z kolei, że rozegrał już w przeszłości kilka pojedynków przeciwko swojemu byłemu klubowi i coraz bardziej przyzwyczaja się do tego, że w futbolu nie ma miejsca na sentymenty. Jednocześnie jednak dobrze wspomina wiele momentów swojej przygody z piłką w barwach drużyny z Glinek.

– Szczególnie zapamiętałem między innymi finał Okręgowego Pucharu Polski KPZPN sprzed kilku lat, w którym graliśmy z Unią Gniewkowo. Awansowaliśmy też kilka razy do III ligi. Zawsze w pamięci pozostają także osoby, z którymi na co dzień spędzałeś czas w poprzednim klubie – wspomina Robert.

W barwach Chemika rozegrał 152 mecze ligowe i zdobył w nich 19 goli. W seniorach debiutował jeszcze przed 16 urodzinami, a ostatni raz zagrał w naszej koszulce w czerwcu 2019. Z Robertem w składzie nasza drużyna wywalczyła dwa awanse do III ligi i jeden do IV ligi.

– Kilka meczów rozegrałem już przeciwko Chemikowi, choćby jako piłkarz Sportis SFC Łochowo. Kiedy obecnie wchodzę na boisko podczas takich spotkań, to myślę o tym, co jest teraz, a nie o tym, co było kiedyś. Pamiętam, że już od wielu lat młodzież w tym klubie była dobrze szkolona i tak też to wyglądało, kiedy ja tam grałem. Do dzisiaj zresztą Chemik ma bardzo dobre zespoły młodzieżowe. Wychowankowie mogą zrobić w niedzielę przewagę, ponieważ my mamy bardzo wąską kadrę – dodaje Robert Frasz

Rozmawiają o piłce

Zbigniew i Robert nie ukrywają, że wspólne chwile bardzo często poświęcają na rozmowy o rozgrywkach IV ligi.

– Jeżeli spotykamy się w domu i rozmawiamy na temat sportu, to głównie na temat IV ligi. Mówimy o tym, jak wygląda sytuacja Polonii oraz jak prezentuje się w danym momencie Chemik. Rozmawiamy także o treningach. Robert o swoich, ja z kolei o tym, co widzę w moim klubie. Zawsze go pytam, czy nie chce powrócić w przyszłości do nas. Przecież od 8. roku życia trenował w akademii Chemika! – opowiada o wspólnych rozmowach z synem Zbigniew.

Robert dodaje za to, że jego tata od lat jest bardzo mocno związany z klubem, w którym pracuje.

– Tata jest rozdarty pomiędzy dwiema ważnymi dla niego rzeczami – czyli mną a Chemikiem. Za swoim klubem tata zawsze pójdzie w ogień, bo cały czas broni barw drużyny, w której pracuje i zawsze staje w jej obronie. Mnie już trochę te zażyłości stopniały pod wpływem lat, które minęły i stoczonych meczów. Bardziej patrzę już teraz z perspektywy rywalizacji między dwoma różnymi klubami, niż skupiam się na sentymentach. Z tatą cały czas rozmawiamy o IV lidze, w której teraz się spotkaliśmy, ale wiadomo też, że Chemik jest na innym etapie budowy klubu niż my. No cóż, w niedzielę powalczymy tymi zawodnikami, których mamy! – dodaje Robert.

Zapraszamy na mecz!

Derbowy pojedynek w ramach 7. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi Polonia – Chemik Moderator odbędzie się w niedzielę o godzinie 15:30. Wówczas okaże się, który z członków rodziny wyjdzie ze stadionu przy ulicy Sportowej 2 w lepszym nastroju.

Następny artykuł

P