Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 08.03.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Rozpoczynamy piłkarską wiosnę!

Prawie 4 miesiące trwała zimowa przerwa w rozgrywkach kujawsko-pomorskiej IV ligi. W sobotę o godzinie 12:00 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają pierwsze spotkanie rundy wiosennej. Drużyna prowadzona przez trenera Wiktora Osińskiego zagra na bocznym boisku ze sztuczną nawierzchnią kompleksu sportowego „Chemik” z 17. w ligowym zestawieniu Pomorzaninem Toruń.

W sobotę piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozpoczynają walkę w drugiej części sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi. Przypomnijmy, że po jesiennym etapie rywalizacji bydgoszczanie notowani są w ligowej tabeli na 2. miejscu z 9-punktową stratą do prowadzącej Wdy Świecie.

W zimowym okresie przygotowawczym zawodnicy z Glinek rozegrali 10 spotkań sparingowych, z których aż 7 zakończyło się zwycięstwem chemików. Nie ulega wątpliwości, że duża liczba rozegranych meczów kontrolnych pozwoliła sztabowi szkoleniowemu bydgoskiego zespołu wypracować odpowiednie schematy taktyczne, które powinny przełożyć się na kontynuację dobrej postawy drużyny z pierwszej części sezonu, także w rundzie wiosennej.

W ostatnich test-meczach na boisku oglądaliśmy szerokie grono piłkarzy. Oprócz doświadczonych zawodników, stanowiących już od dłuższego czasu stały punkt składu Chemika na boisku pojawiło się kilku młodych graczy, którzy być może w niedalekiej przyszłości otrzymają szansę regularnej gry w IV lidze.

Mecz z Pomorzaninem będzie więc dla trenera Wiktora Osińskiego pierwszym prawdziwym sprawdzianem po kilkumiesięcznym odpoczynku od gry o ligowe punkty. Wprawdzie zespół Pomorzanina Toruń to outsider ligowej tabeli, który z bardzo dużym prawdopodobieństwem spadnie w tym sezonie do klasy okręgowej, to nie należy zapominać, że każda drużyna wychodzi na boisko po zwycięstwo i sobotni bój nie musi być dla zespołu z Glinek przyjemnym spacerkiem.

Nasz rywal

Pomorzanin Toruń powstał w 1935 roku. Piłkarze „Pomorka” występują w rozgrywkach kujawsko-pomorskiej IV ligi od sezonu 2021/22. Wcześniej torunianie przez jeden sezon mieli przyjemność zaprezentowania się na boiskach III ligi.

Ekipa z Torunia jest bardzo dobrze znanym zespołem na mapie polskiej piłki nożnej. Największe sukcesy torunianie osiągali w latach 40. i 50. poprzedniego wieku. W roku 1953 zespół U-19 Pomorzanina sięgnął po Mistrzostwo Polski juniorów w tej kategorii wiekowej.

Seniorska ekipa z „Miasta Aniołów” w połowie poprzedniego wieku występowała za to na najwyższych szczeblach rozgrywkowych w kraju. W roku 1946 torunianie wygrali okręgową Klasę A i zagrali w Mistrzostwach Polski, będąc ostatecznie notowanym na 11. miejscu wśród zespołów w Polsce, co jest do dzisiaj największym osiągnięciem klubu oraz najlepszym wynikiem toruńskiego futbolu po II wojnie światowej. W kolejnych latach zespół grał także w II lidze, a w XXI wieku rozgrywa swoje mecze głównie w rozgrywkach prowadzonych przez KPZPN.

Jeśli natomiast chodzi o występy zespołu z Torunia w ostatnich latach w Okręgowym Pucharze Polski K-PZPN to w sezonach 2009/10 oraz 2019/20 piłkarze „Pomorka” doszli do 1/4 finału regionalnych zmagań pucharowych.

Po rundzie jesiennej obecnego sezonu IV ligi Pomorzanin notowany jest na 17. miejscu w tabeli z zaledwie 4 punktami na koncie. W przerwie zimowej z rozgrywek wycofał się zespół Lidera Włocławek, co oznacza, że w tym momencie to torunianie są praktycznie najgorszą drużyną w lidze. Warto zaznaczyć, że gracze Pomorzanina tracą aktualnie aż 12 punktów do zajmującej pierwszą bezpieczną pozycję w zestawieniu Noteci Łabiszyn i aby liczyć na utrzymanie muszą znacznie poprawić swoją grę. Ponadto ekipa z Torunia nie wygrała ligowego meczu wyjazdowego od listopada 2022 roku, a w tym sezonie przegrała wszystkie mecze czwartoligowe spotkania w delegacji.

Inne mecze

W pierwszą sobotę marca na regionalnych boiskach rozegrane zostaną wszystkie mecze pierwszej w rundzie wiosennej 18. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Lider tabeli i główny kandydat do awansu, czyli zespół Wdy Świecie, zmierzy się na własnym boisku z 8. w zestawieniu Unią Wąbrzeźno.

Zamykający ligowe podium Start Eco-Pol Pruszcz rozpocznie piłkarską wiosną w rozgrywkach ligowych od ciekawie zapowiadającego się wyjazdowego starcia z 6. w tabeli Tłuchowią Tłuchowo. Z kolei znajdująca się tuż za ligowym podium Cuiavia Inowrocław w sobotę sprawdzi dyspozycję notowanego na 7. miejscu Lecha Rypin.

W tej serii gier interesująco zapowiada się także pojedynek Pogoni Mogilno z Orlętami Aleksandrów Kujawski, a także ważny w kontekście walki o utrzymanie pojedynek Kujawianki Izbica Kujawska z Chełminianką Chełmno.

Warto dodać, że po rundzie jesiennej z czwartoligowych rozgrywek wycofała się ostatnia drużyna zestawienia – Lider Włocławek. W drugiej części sezonu zespoły, które w danej kolejce będą miały zaplanowane w terminarzu spotkanie z ekipą z Włocławka, będą otrzymywać walkowera na swoją korzyść. Z tego powodu w najbliższej serii gier swojego meczu nie rozegra Pol-Osteg Pomorzanin Serock.

Historia

Ostatnie trzy bezpośrednie pojedynki Chemika Moderatora Bydgoszcz i Pomorzanina Toruń kończyły się wysokimi wygranymi ekipy z Glinek. W rozegranym w październiku 2022 roku meczu rundy jesiennej poprzedniego sezonu kujawsko-pomorskiej IV ligi chemicy wygrali na wyjeździe z zespołem z Torunia 5:2. W wiosennym spotkaniu rundy wiosennej bydgoszczanie zwyciężyli jeszcze wyżej, rozbijając ekipę z grodu Kopernika 6:0.

W sierpniowej pierwszej bezpośredniej rywalizacji obu drużyn w sezonie 2023/24, która otwierała nową kampanię ligową, zespół trenera Osińskiego wygrał z kolei na boisku przeciwnika 5:0.

Chemik Moderator Bydgoszcz – Pomorzanin Toruń

Termin meczu: 09.03.2024 (sobota)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa: kujawsko-pomorska), 18. kolejka

Stadion: Boczne boisko ze sztuczną nawierzchnią kompleksu sportowego „Chemik” (ul. Glinki 79)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 6°C, bezchmurnie i słonecznie

Długość wyjazdu zespołu Pomorzanina: 47 km

Przeciwnik: Pomorzanin Toruń

Rok założenia: 1935

Barwy: niebiesko-biało-czerwone

Stadion: Boisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu (ul. Szosa Chełmińska 75)

Miejsce w tabeli: 17. miejsce (4 punkty)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Pomorzanina Toruń:

04.11.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 15. kolejka: Kujawianka Izbica Kujawska 4:2 Pomorzanin Toruń

11.11.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 16. kolejka: Pomorzanin Toruń 0:0 Tłuchowia Tłuchowo

18.11.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 17. kolejka: Cuiavia Inowrocław 6:0 Pomorzanin Toruń

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Pomorzanina Toruń przegrali wszystkie wyjazdowe mecze ligowe w tym sezonie. Ponadto torunianie nie wygrali ligowego spotkania na wyjeździe od 26.11.2022 r.

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

05.08.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2022/23, 1. kolejka: Pomorzanin Toruń 0:5 Chemik Moderator Bydgoszcz

__

Terminarz 18. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Chemik Moderator Bydgoszcz – Pomorzanin Toruń (09.03 / 12:00)

Noteć Łabiszyn – Łokietek Brześć Kujawski (09.03 / 12:00)

Wda Świecie – Unia Wąbrzeźno (09.03 / 12:00)

Kujawianka Izbica Kujawska – Chełminianka Chełmno (09.03 / 13:00)

Tłuchowia Tłuchowo – Start Eco-Pol Pruszcz (09.03 / 14:00)

Cuiavia Inowrocław – Lech Rypin (09.03 / 15:00)

Sparta Brodnica – Polonia Bydgoszcz (09.03 / 15:00)

Pogoń Mogilno – Orlęta Aleksandrów Kujawski (09.03 / 15:30)

Lider Włocławek 0:3 (wo) Pol-Osteg Pomorzanin Serock*

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P