Spotkanie z Orlętami na rozpoczęcie sezonu
W sobotę o godzinie 12:00 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozpoczną kolejny sezon kujawsko-pomorskiej IV ligi. Na rozpoczęcie nowych rozgrywek bydgoszczanie podejmą na Stadionie im. Czesława Kobusa 9. zespół poprzedniego sezonu – Orlęta Aleksandrów Kujawski.
Za piłkarzami Chemika Moderatora Bydgoszcz letni okres przygotowawczy. 4. drużyna poprzedniego sezonu kujawsko-pomorskiej IV ligi zagrała w nim pięć spotkań sparingowych z rywalami z trzech różnych szczebli rozgrywkowych.
W testmeczach piłkarzom Chemika udało się wygrać dwa spotkania. Trzykrotnie z kolei z boiska jako zwycięzcy schodzili rywale. Kluczowe na początku nowego sezonu będą jednak nie wyniki sparingów, a to jakie sztab szkoleniowy wyciągnął z nich wnioski.
Latem nowymi zawodnikami klubu zostali Mateusz Oczkowski, Adam Łotoszyński, Jan Chachuła, Hubert Jaskuła, Aleksander Karbowski, Bartosz Piotrowski oraz Aleks Pelczarski. Wszyscy nowi gracze mają do wykonania swoje zadania, a klub oczekuje od nich, że będą w nadchodzących tygodniach solidnym wzmocnieniem zespołu.
Warto dodać także, że kontrakty z klubem przedłużyli latem trener Wiktor Osiński oraz zawodnicy Damian Rysiewski, Piotr Siekirka, Ernest Hulisz, Stanisław Wędzelewski, Oskar Chęś i Damian Kochmański. Umowę z Chemikiem przedłużył także Jakub Witucki, który w nowym sezonie będzie pełnił także funkcję drugiego trenera zespołu.
Sobotnie spotkanie z Orlętami Aleksandrów Kujawski będzie z pewnością trudnym pojedynkiem. Wszystkie 18 zespołów rozpoczyna rywalizacje w lidze z czystą kartą i z takimi samymi szansami na awans. Mimo iż faworytem spotkania będzie Chemik, to drużyna gości z pewnością będzie starała się w sobotę zagrać na sto procent swoich możliwości i sięgnąć po pełną pulę.
Warto dodać, że chemicy w historii wygrali wszystkie domowe mecze ligowe z tym przeciwnikiem, a także pokonali tego rywala na własnym stadionie po rzutach karnych w Okręgowym Pucharze Polski KPZPN 2015/16.
Nasz rywal
Orlęta Aleksandrów Kujawski zostały założone w 1920 roku jako Kujawianka. W 1932 roku klub zmienił nazwę na Orlęta. Najlepszym zawodnikiem zespołu przed II Wojną Światową był Józef Mila – zawodnik powołany do reprezentacji Polski, a następnie piłkarz pierwszoligowego Łódzkiego Klubu Sportowego. W historii klubu działały różne sekcje m.in. bokserska i hokejowa.
W latach 2002-06 Orlęta grały w rozgrywkach II grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej. Następnie w latach 2006-2008 we włocławskiej A klasie. W sezonie 2008/09 zespół znów zagrał w piątej lidze, ale tylko przez jedną kampanię ligową.
W latach 2009-12 Orlęta znów rywalizowały w A klasie, następnie rok w klasie okręgowej, a od sezonu 2014/15 klub grał w kujawsko-pomorskiej IV lidze. W sezonie 2020/21 drużyna z Aleksandrowa Kujawskiego uniknęła spadku wygrywając baraż o utrzymanie.
W następnym sezonie klub spadł jednak na rok do „okręgówki”, po czym po jednej kampanii ligowej powrócił do IV ligi, w której występuje od 2023 roku.
Jeśli chodzi o rozgrywki pucharowe to drużyna Orląt w XXI wieku raz odpadała w 1/2, 2-krotnie w 1/4 i 5-krotnie w I rundzie / 1/8.
Orlęta Aleksandrów Kujawski zajęły w ostatnim sezonie 9. miejsce w tabeli z dorobkiem 46 punktów.
Latem z zespole z Aleksandrowa Kujawskiego doszło do kilku zmian kadrowych. Nowymi zawodnikami klubu zostali Michał Kaźmierczak, Jan Chmielewski (obaj z WIP-u Startu Stawki), Patryk Wiśniewski z Cuiavii Inowrocław, Miłosz Obrębski z Elany Toruń oraz Marcin Malcan, który ostatnio pozostawał bez klubu.
Klub opuścili z kolei Nazimjan Yusupov, Wojciech Pawłowski, Piotr Kaczorowski oraz Jakub Żywicki.
W przerwie letniej rywale rozegrali 5 meczów sparingowych. Orlęta wygrały u siebie 3:0 z grającym w I grupie kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej Pomorzaninem Toruń, przegrały także na własnym boisku 2:3 z beniaminkiem kujawsko-pomorskiej IV ligi Victorią Czernikowo, przegrały na wyjeździe 0:7 z trzecioligową Elaną Toruń, rozbiły u siebie 8:0 beniaminka II grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej Czarnych Wierzchosławice oraz pokonali na wyjeździe 2:0 piątoligowy WIP Start Stawki.
Inne mecze
W sobotę rozegraną zostaną wszystkie mecze 1. kolejki nowego sezonu kujawsko-pomorskiej IV ligi. 3. w poprzednim sezonie Unia Drobex Solec Kujawski zagra na wyjeździe z beniaminkiem rozgrywek Unią Gniewkowo. Finiszująca w poprzednim sezonie na 5. lokacie Unia Wąbrzeźno zmierzy się na własnym boisku z innym z beniaminków – GLKS-em ROX-BUD Dobrcz Wudzyn.
Z kolei 6. zespół poprzedniego sezonu Wisła Dobrzyń nad Wisłą na rozpoczęcie sezonu rywalizować będzie w delegacji z debiutującą w IV lidze Victorią Czernikowo.
W innych sobotnich spotkaniach Kujawiak Lumac Kowal zagra we Włocławku ze Spartą Brodnica, Start Eco-Pol Pruszcz podejmie w Łochowie Cuiavię Inowrocław, Łokietek Brześć Kujawski zmierzy się z Mustangiem Ostaszewo, Lech Rypin z Notecią Łabiszyn, a ostatni z beniaminków Piast Kołodziejewo z Pogonią Mogilno.
Historia
W sobotę piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają 13. w historii spotkanie ligowe z drużyną Orląt.
Chemicy wygrali jak do tej pory aż 10 spotkań z zespołem z Aleksandrowa Kujawskiego, a 2 spotkania zakończyły się remisem. Jeśli chodzi o mecze, w których Chemik był gospodarzem, to rozegrano 6 takich pojedynków i wszystkie wygrał Chemik. Bilans od sezonu 1990/91.
Najwięcej goli strzelił w zespole Chemika temu przeciwnikowi Patryk Perliński (3 trafienia). Po dwa gole na koncie mają Adama Kardasz, Robert Frasz, Dawid Janicki, Maciej Kot, Szymon Maziarz oraz Damian Rysiewski.
Najwięcej bramek w zespole Orląt w meczach z chemikami mają na swoim koncie Michał Witkowski i Łukasz Witucki – obaj po 2 trafienia.
Z obecnie grających piłkarzy Chemika bramki temu rywalowi strzelali Patryk Perliński (3 bramki), Damian Rysiewski (2 gole), Piotr Siekirka, Damian Zagórski oraz obecny trener zespołu z Glinek Wiktor Osiński (po 1 trafieniu).
Bilans strzelców od sezonu 1990/91 z uwzględnieniem bramek zdobytych w meczu rundy wiosennej sezonu 2021/22 kujawsko-pomorskiej IV ligi, zweryfikowanego jako walkower 3:0 dla Chemika.
Po raz ostatni oba zespoły mierzyły się ze sobą w meczach o stawkę w poprzednim sezonie kujawsko-pomorskiej IV ligi. W rozegranym w sierpniu minionego roku meczu 6. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi, który był połączony z jubileuszem 75-lecia klubu z Glinek Chemik wygrał u siebie z Orlętami Aleksandrów Kujawski 3:1. Bramki dla drużyny z Bydgoszczy zdobyli wówczas Damian Rysiewski, Piotr Siekirka i Damian Zagórski, a gola dla gości strzelił Kieran Ollivierre.
Rewanżowe spotkanie w Aleksandrowie Kujawskim odbyło się natomiast w kwietniu obecnego roku i zakończył się bezbramkowym remisem.
W kadrze Orląt znajduje się obecnie jeden zawodnik, który związany był z Chemikiem. Jest nim Szymon Michałkiewicz, który w przeszłości trenował w Akademii Chemika.
Warto dodać, że w przeszłości w zespołach młodzieżowych Orląt jako piłkarz występował obecny trener Chemika Moderatora Bydgoszcz Wiktor Osiński, który pochodzi z Aleksandrowa Kujawskiego. Następnie Osiński zdecydował się kontynuować karierę piłkarską w klubie z Glinek.
Chemik Moderator Bydgoszcz – Orlęta Aleksandrów Kujawski
—
Termin meczu: 09.08.2025 (sobota)
Godzina meczu: 12:00
Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska) 2025/26, 1. kolejka
Stadion: Stadion im. Czesława Kobusa w Bydgoszczy (ul. Glinki 79)
Przewidywane warunki atmosferyczne: 27°C, bezchmurnie, słonecznie
Długość wyjazdu zespołu Orląt: 61 km
—
Przeciwnik: Orlęta Aleksandrów Kujawski
Rok założenia: 1920
Barwy: niebiesko-biało-czerwone
Stadion: Stadion Miejski im. Zdzisława Kokowicza w Aleksandrowie Kujawskim (ul. gen. Władysława Sikorskiego 8)
Miejsce w tabeli: –
—
Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Orląt Aleksandrów Kujawski:
04.06.2025, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2024/25, 32. kolejka: Orlęta Aleksandrów Kujawski 2:2 Pol-Osteg Pomorzanin Serock
07.06.2025, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2024/25, 33. kolejka: Noteć Łabiszyn 2:2 Orlęta Aleksandrów Kujawski
14.06.2025, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2024/25, 34. kolejka: Orlęta Aleksandrów Kujawski 0:3 Pogoń Mogilno
—
Ciekawostka statystyczna: W 11 poprzednich sezonach piłkarze Orląt Aleksandrów Kujawski 10-krotnie występowali w kujawsko-pomorskiej IV lidze.
—
Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:
12.04.2025, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2024/25, 23. kolejka: Orlęta Aleksandrów Kujawski 0:0 Chemik Moderator Bydgoszcz
Skład Chemika Moderatora: Łęt – Hulisz, Chęś, Kochmański, Górecki – Rysiewski, Jarosz (81′ Falkowski) – Strzyżewski (90+1′ Olejniczak), Zagórski, Siekirka (66′ Gogoliński) – Perliński.
* pogrubioną czcionką zawodnicy, którzy obecnie znajdują się w kadrze pierwszego zespołu Chemika Moderatora
—
Terminarz 1. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):
Kujawiak Lumac Kowal – Sparta Brodnica (09.08 / 11:00) – we Włocławku
Victoria Czernikowo – Wisła Dobrzyń nad Wisłą (09.08 / 11:00)
Chemik Moderator Bydgoszcz – Orlęta Aleksandrów Kujawski (09.08 / 12:00)
Start Eco-Pol Pruszcz – Cuiavia Inowrocław (09.08 / 12:00) – w Łochowie
Unia Gniewkowo – Unia Drobex Solec Kujawski (09.08 / 13:00)
Łokietek Brześć Kujawski – Mustang Ostaszewo (09.08 / 15:00)
Unia Wąbrzeźno – GLKS ROX-BUD Dobrcz-Wudzyn (09.08 / 16:00)
Piast Kołodziejewo – Pogoń Mogilno (09.08 / 17:00)
Lech Rypin – Noteć Łabiszyn (09.08 / 18:00)


