Autor:

Mikołaj Włoch

Tagi:
Szachy 03.09.2022

Chemik Moderator blisko sprawienia niespodzianki

Blisko niespodzianki było w meczu 1 rundy Drużynowych Mistrzostw Polski II Ligi, rozgrywanej w Jastrzębiej Górze, pomiędzy Krakowski Klub Szachistów 1893 – BKS CHEMIK Moderator Bydgoszcz. Gdyby tylko patrzeć na ranking drużyny, to przedostatnia na liście startowej ekipa z Bydgoszczy (ranking 1814), skazywana była na pożarcie z krakowianami (ranking drużyny 2115).
Od lat jednak wiadomo, że sport rządzi się swoimi prawami i dopóki walczysz – jesteś zwycięzcą. Wartością dodaną Chemików jest super atmosfera w drużynie, w której zagrali niemal ci sami zawodnicy, którzy wywalczyli w marcu awans. Zagranie w II lidze stało się możliwe dzięki ogromnemu wsparciu Wiceprezydenta Bydgoszczy – Michała Sztybla oraz firm Moderator oraz Kor-Pol z Bydgoszczy.
Mecz rozpoczął się o godzinie 15.00 i już od początku „beniaminek” dał znać podwawelskiej drużynie, że łatwo nie będzie. Debiutowo Chemik Moderator zagrał odważnie, idąc w znane sobie rewiry, przez co Krakowiaczek nie jeden, nie miał czysto klarownej sytuacji na szachownicy.
Niestety, większe obycie szachowe i turniejowe spowodowało, że na 6 desce dość mocno zarysowała się przewaga zawodniczki z Krakowa – Katarzyny Jędrocha, która ograła Julię Rocławską. Dalej na 4 szachownicy, obiecująco wyglądała partia Jarosława Wiśniewskiego z Sebastianem Gouda, gdzie zawodnik z Bydgoszczy zdobywał sukcesywnie przewagę po debiucie. Niestety, niedoliczona kombinacja, przerodziła się w porażkę i już po niespełna 2,5 godzinach, Kraków prowadził 2 – 0. Sygnał do odrabiania strat dał Marek Olszewski, który wybrnął z tarapatów po osłabionej linii króla i dowiózł zwycięstwo do mety.
Kompletny niemal remis wypuścił na pierwszej szachownicy Jarosław Jakubowski i KKS Kraków prowadził już 3 – 1. Pomimo usilnych starań, najmłodszy z Chemika – kapitan drużyny Mikołaj Włoch zremisował, a wynik ustalił na 5 desce Piotr Szybowicz, który pokonał Jakuba Owoc.
Sensacja była bliska zmaterializowaniu się, jednak to drużyna Smoka Wawelskiego triumfowała, aczkolwiek tylko w rozmiarze 3,5 – 2,5. Wstydu nie było, za to nastroje bojowe dopisują. Zapraszamy do śledzenia zmagań naszych szachistów w Jastrzębiej Górze na serwisie turniejowym: http://www.chessarbiter.com/…/2022/tdr_4251/index.html…

KRAKOWSKI KLUB SZACHISTÓW 1893 3,5 – 2,5 BKS „Chemik” Moderator Bydgoszcz
1. FM Marczuk, Dominik 1 – 0 k Jakubowski, Jarosław
2. k+ Chmiel, Marcin 1/2 I Włoch, Mikołaj
3. k+ Gbyl, Andrzej 0 – 1 k+ Olszewski, Marek
4. k Gołda, Sebastian 1 – 0 I Wiśniewski, Jarosław
5. I Owoc, Jakub 0 – 1 I++ Szybowicz, Piotr
6. k Jędrocha, Katarzyna 1 – 0 II Rocławska, Julia

Następny artykuł

P