Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 04.04.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Emocje przy Glinkach! Chemik gości Unię Wąbrzeźno

W najbliższy weekend rozegrana zostanie 22. kolejka kujawsko-pomorskiej IV ligi. W sobotę o godzinie 12:00 Chemik Moderator Bydgoszcz zagra na własnym boisku z zajmującym 7. miejsce w tabeli beniaminkiem rozgrywek Unią Wąbrzeźno.

Zawodnicy z Glinek piorunująco rozpoczęli rundę wiosenną kujawsko-pomorskiej IV ligi. Zespół trenera Wiktora Osińskiego ma już na swoim koncie cztery ligowe zwycięstwa, w których aż 13 razy trafiał do siatki przeciwnika, tracąc przy okazji tylko jedną bramkę.

Przed tygodniem chemicy po raz kolejny w tym sezonie uraczyli swoich kibiców efektowną kanonadą strzelecką i wygrali wyjazdowe spotkanie z Chełminianką Chełmno aż 7:1. Tak wysokie zwycięstwo z pewnością zwiększyło tylko pewność siebie zawodników z Bydgoszczy, która i tak po wielu miesiącach udanej gry w IV lidze była na właściwym poziomie.

W sobotę do grodu nad Brdą zawita jednak wymagający przeciwnik. Unia Wąbrzeźno co prawda jest w tym sezonie beniaminkiem rozgrywek, ale gra bardzo dobrze i znajduje się na świetnym 7. miejscu w tabeli, będąc aktualnie najlepszym zespołem z grona ekip, które w poprzednim sezonie uzyskały awans na piąty szczebel rozgrywkowy.

Mecz z unitami może być dla Chemika trudną przeprawą. Warto w tym miejscu przypomnieć pierwsze starcie pomiędzy obiema drużynami, w którym wąbrzeźnianie pokazali się z bardzo dobrej strony, szczególnie jeśli chodzi o umiejętność gospodarowania meczem i niesieni dopingiem swoich fanów zremisowali z piłkarzami z Glinek 0:0. Nie ulega więc wątpliwości, że jeśli podopieczni trenera Osińskiego chcą podtrzymać w weekend aktualną serię zwycięstw, muszą zagrać z zespołem z Wąbrzeźna bezbłędnie.

Nasz rywal

Unia Wąbrzeźno powstała w 1950 roku. Ekipa gości jest w tym sezonie beniaminkiem kujawsko-pomorskiej IV ligi. Wcześniej, po spadku z IV ligi w sezonie 2010/11, od 2011 roku unici grali w rozgrywkach klasy okręgowej lub A klasy.

Największe sukcesy w historii klubu miały jednak miejsce w poprzednim wieku. Unia w latach 50., 60., 80. i 90. rozegrała łącznie aż 13 sezonów na trzecim szczeblu rozgrywkowym (w klasie okręgowej i III lidze).

Warto dodać, że jeśli chodzi o rozgrywki pucharowe to piłkarze z ziemi chełmińskiej w sezonie 1962/ 63 wystąpili w ogólnopolskim Pucharze Polski, przegrywając w I rundzie 0:4 z rezerwami Pogoni Szczecin. W kampanii 1984/85 ekipa z Wąbrzeźna wygrała z kolei toruński Okręgowy Puchar Polski i w kolejnym sezonie zagrała w I rundzie ogólnopolskiego Pucharu Polski, ulegając w tej fazie zawodów 0:5 Stoczniowcowi Gdańsk. W XXI wieku rekordowym osiągnięciem pucharowym jest dojście unitów do 1/4 finału w sezonie 2007/08.

Od rozgrywek 2018/19 aż do poprzedniego sezonu wąbrzeźnianie występowali w rozgrywkach ligowych w I grupie regionalnej klasy okręgowej, zajmując odpowiednio 12., 11. dwukrotnie 13 i wreszcie w ostatniej kampanii 1. miejsce w tabeli, dające awans do IV ligi.

Unia Wąbrzeźno spisuje się w tej kampanii kujawsko-pomorskiej IV ligi bardzo dobrze. Najbliżsi rywale Chemika zajmują 7. pozycję w klasyfikacji i mogą być spokojni pozostania w aktualnej lidze na kolejny sezon.

Po pierwszych spotkaniach wiosennej części rozgrywek kibice zespołu z Wąbrzeźna mogą odczuwać jednak pewien niedosyt. Unici wygrali co prawda 2:0 z Kujawianką oraz 3:1 w zaległym meczu z Pogonią, ale z drugiej strony musieli uznać wyższość Wdy, przegrywając w Świeciu 1:3 oraz przełknąć gorzką pigułkę po wyjazdowym pojedynku z Tłuchowią, który zakończył się sromotną klęską zespołu z Wąbrzeźna aż 1:7. Przed tygodniem Unia zdobyła z kolei punkt, remisując u siebie 0:0 z Cuiavią Inowrocław.

Dobra postawa graczy z Wąbrzeźna w tym sezonie powinna spowodować, że ekipa gości przyjedzie do Bydgoszczy gotowa walczyć o komplet punktów i sprawienie niespodzianki.

Inne mecze

W weekend rozegrana zostanie 22. kolejka kujawsko-pomorskiej IV ligi. W tej serii gier kibice z okolic Włocławka emocjonować się będą ważnymi w kontekście walki o utrzymanie derbami powiatu, w których 14. w tabeli Kujawianka Izbica Kujawska podejmie notowany jedną pozycję niżej Łokietek Brześć Kujawski.

Ponadto prowadząca w tabeli Wda Świecie rywalizować będzie na własnym boisku z 13. w zestawieniu Notecią Łabiszyn. Zajmująca 3. miejsce w klasyfikacji Tłuchowia Tłuchowo zagra w niedzielę z notowaną na 12. miejscu Polonią Bydgoszcz. Z kolei 4. w tabeli Start Eco-Pol Pruszcz tym razem uda się na wyjazdowy pojedynek z outsiderem IV ligi Pomorzaninem Toruń.

W tej kolejce interesująco zapowiadają się także mecz Pogoni Mogilno ze Spartą Brodnica oraz spotkanie Cuiavii Inowrocław z Orlętami Aleksandrów Kujawski.

W 22. kolejce z darmowych trzech punktów spowodowanych wycofaniem się z rozgrywek Lidera Włocławek będzie cieszyła się drużyna Lecha Rypin.

Historia

Trzy ostatnie mecze pomiędzy Chemikiem Moderatorem Bydgoszcz a Unią Wąbrzeźno przyniosły dwa zwycięstwa bydgoszczan i jeden remis.

W meczu rundy jesiennej sezonu 2014/15 I grupy klasy okręgowej gracze z Bydgoszczy rozbili Unię na własnym stadionie 11:0. W spotkaniu rewanżowym Chemik ponownie okazał się górą i wygrał na wyjeździe z drużyną z Wąbrzeźna 1:0.

Na kolejne bezpośrednie starcie obie ekipy czekały aż do obecnego sezonu. W rundzie jesiennej spotkanie w Wąbrzeźnie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Chemik Moderator Bydgoszcz – Unia Wąbrzeźno

Termin meczu: 06.04.2024 (sobota)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 22. kolejka

Stadion: Stadion im. Czesława Kobusa w Bydgoszczy (ul. Glinki 79)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 16°C, zachmurzenie umiarkowane

Długość wyjazdu zespołu Unii: 77 km

Przeciwnik: Unia Wąbrzeźno

Rok założenia: 1950

Barwy: niebiesko-białe

Stadion: Stadion Miejski im. Jana Wesołowskiego w Wąbrzeźnie (ul. Tysiąclecia 3)

Miejsce w tabeli: 7. miejsce (34 punkty)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Unii Wąbrzeźno:

23.03.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 20. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 7:1 Unia Wąbrzeźno

27.03.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 17. kolejka: Pogoń Mogilno 1:3 Unia Wąbrzeźno

30.03.2024, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 21. kolejka: Unia Wąbrzeźno 0:0 Cuiavia Inowrocław

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Unii Wąbrzeźno strzelili jak do tej pory w tym sezonie ligowym tylko 26 bramek (15. wynik w lidze). Ponadto wąbrzeźnianie zdobyli jak do tej pory tylko 14 bramek na wyjeździe (13. wynik w lidze)

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

26.08.2023, IV liga (grupa kujawsko-pomorska) 2023/24, 5. kolejka: Unia Wąbrzeźno 0:0 Chemik Moderator Bydgoszcz

Terminarz 22. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Pomorzanin Toruń – Start Eco-Pol Pruszcz (06.04 / 11:00)

Chemik Moderator Bydgoszcz – Unia Wąbrzeźno (06.04 / 12:00)

Cuiavia Inowrocław – Orlęta Aleksandrów Kujawski (06.04 / 12:00)

Kujawianka Izbica Kujawska – Łokietek Brześć Kujawski (06.04 / 14:00)

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Chełminianka Chełmno (06.04 / 14:00)

Wda Świecie – Noteć Łabiszyn (06.04 / 14:00)

Pogoń Mogilno – Sparta Brodnica (06.04 / 17:00)

Tłuchowia Tłuchowo – Polonia Bydgoszcz (07.04 / 15:00)

Lider Włocławek 0:3 (wo) Lech Rypin*

*Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej

Następny artykuł

P