Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 02.02.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Gedania Gdańsk kolejnym zimowym rywalem Chemika

W sobotę o godzinie 11:00 zespół Chemika Moderatora Bydgoszcz zagra czwarte spotkanie sparingowe w ramach przygotowań do rundy wiosennej IV ligi. Bydgoszczanie udadzą się w daleką podróż do Trójmiasta na mecz z trzecioligową Gedanią 1922 Gdańsk. Spotkanie odbędzie się na boisku w hali pneumatycznej w kompleksie Football Arena w Gdańsku przy ul. Józefa Meissnera 5.

Zespół Chemika rozegrał jak do tej pory w przerwie zimowej trzy mecze sparingowe z rywalami z trzech różnych klas rozgrywkowych. 270 minut, które mają już w nogach zawodnicy trenera Wiktora Osińskiego, powinno powoli nakreślać sztabowi szkoleniowemu ekipy z Glinek drogę, którą należy pokierować drużynę w dalszej części przygotowań, w celu odnalezienia najwyższej dyspozycji na pierwsze kolejki rundy wiosennej IV ligi.

Ostatni mecz z Mieszkiem Gniezno, który zakończył się remisem 2:2, z pewnością pokazał, że w piłkarzach z Bydgoszczy drzemie charakter i chęć walki o zwycięstwo w każdym meczu, niezależnie, czy jest to walka o ligowe punkty czy spotkanie sparingowe. W ostatniej rywalizacji nie zabrakło dobrej jakościowej piłki oraz pewnych mankamentów, które trenerzy muszą starać się wykluczyć z gry zespołu.

Ogólna postawa Chemika jest jednak bez wątpienia bardzo dobra i jeśli w najbliższym czasie drużyna z Glinek nie będzie mierzyła się z niespodziewanymi kontuzjami, a młodzi gracze utrzymają świetną dyspozycję, to chemicy mogą być spokojni o wyniki w drugiej części sezonu.

Pojedynek z Gedanią 1922 to kolejna szansa na sprawdzenie swoich umiejętności na tle rywala, który gra na co dzień w rozgrywkach II grupy III ligi. Sprawdziany z przeciwnikami, którzy są wyżej notowani w hierarchii ligowej, są zawsze cennym doświadczeniem, ponieważ na co dzień Chemik rywalizuje z regionalnymi drużynami z poziomu IV ligi.

Nasz rywal

Gedania 1922 Gdańsk powstała w 1922 roku i w okresie międzywojennym rywalizowała w ligach pruskich oraz rozgrywkach piłkarskich Wolnego Miasta Gdańsk. W 1933 roku zawodnicy Gedanii zostali mistrzem, a później jeszcze dwukrotnie jego wicemistrzem.

Po zajęciu miasta przez wojska hitlerowskie rozstrzelani zostali prezes klubu Henryk Kopecki wraz z wiceprezesami, a piłkarze trafili do obozów koncentracyjnych. Po II wojnie światowej reaktywowany klub grał krótko na II poziomie rozgrywkowym w kraju w ramach gdańskiej klasy A oraz II ligi.

W XXI wieku Gedania występowała w gdańskiej klasie okręgowej oraz pomorskiej IV lidze. Sytuacja zmieniła się w sezonie 2021/22, kiedy to ekipa z Trójmiasta wygrała rozgrywki RWS Investment Group pomorskiej IV ligi i awansowała do II grupy III ligi.

W pierwszym sezonie po promocji gdańszczanie zakończyli rozgrywki na 5. miejscu. Po rundzie jesiennej obecnej kampanii ligowej zajmują z kolei 9. pozycję i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie Gedania także wystąpi w trzecioligowych zmaganiach.

Historia

Zespoły Chemika Moderatora Bydgoszcz i Gedanii 1992 Gdańsk nie mierzyły się ze sobą w ostatnich sezonach w oficjalnych meczach ligowych lub pucharowych. Ostatni raz zagrały ze sobą w sezonie 1995/1996, gdy dwukrotnie wygrali chemicy – 2:0 w Gdańsku i 2:1 w Bydgoszczy.

 

Gedania 1922 Gdańsk – Chemik Moderator Bydgoszcz

Termin meczu: 03.02.2024 (sobota)

Godzina meczu: 11:00

Rozgrywki: Mecz sparingowy

Stadion: Boisko w hali pneumatycznej kompleksu Football Arena w Gdańsku (ul. Józefa Meissnera 5)

Przewidywana temperatura: 9°C

Długość wyjazdu zespołu Chemika Moderatora: 179 km

Przeciwnik: Gedania 1992 Gdańsk

Rok założenia: 1922

Barwy: biało-czerwono-niebieskie

Stadion: Stadion Gdańskiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego KS Gedania (al. Generała Józefa Hallera 201)

Poziom rozgrywkowy: III liga (grupa II)

Wyniki poprzednich spotkań sparingowych Gedanii 1922 Gdańsk:

13.01.2024, Gdynia: Gedania 1922 Gdańsk 4:0 KP Starogard Gdański (III liga, grupa II)

20.01.2024, Gdańsk: Gedania 1922 Gdańsk 2:1 Wikęd Luzino (III liga, grupa II)

24.01.2024, Władysławowo: Gedania 1922 Gdańsk 2:1 Olimpia Grudziądz (II liga)

27.01.2024, Kołobrzeg: Gedania 1922 Gdańsk 2:3 Kotwica Kołobrzeg (II liga)

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Gedanii 1922 Gdańsk zremisowali w tym sezonie tylko 1 mecz w rozgrywkach II grupy III ligi (najmniej zremisowanych spotkań w rozgrywkach)

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

 05.04.1996 – 22. kolejka III ligi – Chemik Bydgoszcz – Gedania Gdańsk 2:1
bramki: Dariusz Gliniewicz 49’, Włodzimierz Korecki 64’ – Bronner 90’
Chemik: Retlewski – Pruss, Szeremet (46’ Urbaniak), Dysarz, Łukowski, Gruszka, Ristau (46’ Mądry), Zwoliński, Gliniewicz, Ziemiński, Korecki.

Następny artykuł

P