Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 09.02.2024
Fot. Edyta Linowiecka

Okres sparingowy w pełni. W sobotę mecz z rezerwami Chojniczanki

To już półmetek zimowych przygotowań drużyny Chemika Moderatora Bydgoszcz do startu drugiej części sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi. W sobotę o godzinie 17:00 bydgoszczanie rozegrają kolejne spotkanie sparingowe, w którym sprawdzą dyspozycję występującego na co dzień w pomorskiej IV lidze drugiego zespołu Chojniczanki Chojnice. Pojedynek odbędzie się na wyjeździe.

Drużyna Chemika Moderatora Bydgoszcz od kilku tygodni solidnie przygotowuje się do startu rundy wiosennej sezonu 2023/24. Za drużyną trenera Wiktora Osińskiego już seria wartościowych meczów sparingowych, a w planie jeszcze pięć kolejnych spotkań, mających na celu przygotowanie piłkarzy do walki o ligowe punkty.

Przed tygodniem piłkarze Chemika udali się na długą podróż do Gdańska, aby stoczyć bój z trzecioligową Gedanią 1922. Mecz z drużyną z Trójmiasta przyniósł wiele emocji, zwrotów akcji, a co najważniejsze bramek. Ostatecznie górą w tym pojedynku byli gospodarze, którzy w drugiej połowie meczu w bardzo krótkim odstępie czasu odwrócili niekorzystny dla siebie rezultat i ostatecznie wygrali pojedynek 4:3.

Dodatkowo w środę ekipa z Glinek rozegrała dodatkowy sparing z wiceliderem I grupy kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej Mustangiem Ostaszewo. Spotkanie zakończyło się efektownym zwycięstwem bydgoszczan 5:0, które z pewnością jeszcze bardziej utwierdziło drużynę w fakcie, że jest ona w stanie dobrze prezentować się na boisku i cieszyć z kolejnych zwycięstw.

Poprzednie pojedynki pozwoliły także sztabowi szkoleniowemu Chemika pozyskać informacje o mocnych i słabych stronach drużyny oraz poszczególnych zawodników, a co za tym idzie, wskazały elementy piłkarskiego rzemiosła, nad którymi drużyna musi jeszcze popracować.

Mecz z rezerwami Chojniczanki powinien być ciekawym widowiskiem, biorąc pod uwagę fakt, że rywal występuje także na poziomie IV ligi i jest zbudowany z młodych piłkarzy Akademii Chojniczanki. Głównym celem piłkarzy z Pomorza jest więc nabieranie cennego doświadczenia, pozwalającego w przyszłości mierzyć zawodnikom w grę w pierwszej drużynie klubu, która aktualnie walczy o powrót do Fortuna I ligi.

Nasz rywal

Chojniczanka Chojnice powstała w 1930 roku, a zespół rezerw ekipy z „Chluby Grodu Tura” reaktywowany został po raz ostatni w 2013 roku. Pierwsza drużyna klubu z Pomorza w poprzednim sezonie spadła z Fortuna I ligi i występuje obecnie na poziomie II ligi, zajmując po pierwszej części kampanii ligowej 5. miejsce, które gwarantuje udział w barażach o awans. Z kolei zespół rezerw w sezonie 2019/20 awansował do pomorskiej IV ligi i występuje w tych rozgrywkach do dziś.

Największym sukcesem Chojniczanki jest zajęcie 3. miejsca w Nice I lidze w rozgrywkach 2017/18 i trzykrotne dotarcie do 1/4 finału Pucharu Polski w sezonach 2015/16, 2017/18 oraz 2020/21. Zespół rezerw występuje natomiast regularnie w różnych klasach rozgrywkowych na Pomorzu.

W poprzednich trzech sezonach Chojniczanka II zajmowała w pomorskiej lidze odpowiednio 5., 11., oraz ponownie 5. miejsce w tabeli. Na półmetku rywalizacji czwartoligowe rezerwy chojnickiego klubu notowane są na 11. miejscu w zestawieniu i są niemalże pewne pozostania na tym samym poziomie ligowym również w przyszłym sezonie.

Ponadto w sezonie 2019/20 zespół doszedł do 1/4 finału Okręgowego Pucharu Polski Pomorskiego ZPN, rok później do 1/8 finału, a w ostatnim sezonie zagrał w finale, w którym uległ w Stężycy 1:2 ligowemu rywalowi – Gryfowi Wejherowo.

W obecnych rozgrywkach pucharowych chojniczanie mają szansę na co najmniej powtórzenie sukcesu sprzed roku, ponieważ już na początku kwietnia zagrają w 1/8 finału rozgrywek i zmierzą się przed własną publicznością z trzecioligowym Stolemem Gniewino.

Historia

Drugi zespół Chojniczanki Chojnice oraz ekipa Chemika Moderatora Bydgoszcz nie miały okazji grać ze sobą w ostatnich latach w meczach o stawkę. W sezonie 2001/2002 bydgoszczanie rywalizowali jednak z pierwszym zespołem z Chojnic w ramach rozgrywek II grupy III ligi. W meczu rundy jesiennej padł bezbramkowy remis, natomiast w meczu rundy rewanżowej ekipa Chemika wygrała 3:1.

 

Chojniczanka II Chojnice – Chemik Moderator Bydgoszcz

Termin meczu: 10.02.2024 (sobota)

Godzina meczu: 17:00

Rozgrywki: Mecz sparingowy

Stadion: Boisko Modrak w Chojnicach (ul. Bałtycka 1)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 3°C, pochmurno

Długość wyjazdu zespołu Chemika Moderatora: 92 km

Przeciwnik: Chojniczanka II Chojnice

Rok założenia: 1930 (klub), 2013 (reaktywacja II drużyny)

Barwy: żółto-biało-czerwone

Stadion: Boisko Modrak w Chojnicach (ul. Bałtycka 1)

Poziom rozgrywkowy: IV liga (grupa: pomorska)

Wyniki poprzednich spotkań sparingowych Chojniczanki II Chojnice:

14.01.2024, Chojnice: Chojniczanka II Chojnice 13:0 Rawys CEO Raciąż (Klasa Okręgowa, grupa: kujawsko-pomorska I)

21.01.2024, Chojnice: Chojniczanka II Chojnice 7:0 Kolejarz Chojnice (Klasa Okręgowa, grupa: KEEZA Gdańsk II)

27.01.2024, Chojnice: Chojniczanka II Chojnice 5:1 MKP Szczecinek (IV liga, grupa: zachodniopomorska)

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Chojniczanki II Chojnice strzelili w tym sezonie w meczach wyjazdowych w rozgrywkach IV ligi pomorskiej 16 bramek i tyle samo stracili

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

W ostatnich sezonach zespoły Chojniczanki II Chojnice i Chemika Moderatora Bydgoszcz nie mierzyły się ze sobą w meczach o stawkę

Ostatnie oficjalne bezpośrednie spotkanie pomiędzy pierwszym zespołem Chojniczanki Chojnice a Chemikiem Moderatorem Bydgoszcz:

18/19.05.2022, III liga (grupa II: Pomorze Zachodnie, Pomorze, Wielkopolska, Kujawy i Pomorze) 2001/02, 35. kolejka: Chemik/Zawisza Bydgoszcz 3:1 Chojniczanka Chojnice

Następny artykuł

P