Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 21.10.2023
Fot. Szymon Fiałkowski

W sobotę wyjazdowy mecz z Kujawianką

W sobotę o godzinie 14:00 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają mecz 13. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Zespół prowadzony przez trenera Wiktora Osińskiego zmierzy się na wyjeździe z 12. w ligowej tabeli Kujawianką Izbica Kujawska.

Przed tygodniem piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz musieli przełknąć gorzką pigułkę. Zajmujący 2. miejsce w tabeli zespół z Glinek w hitowym meczu poprzedniej serii gier IV ligi gościł przed własną publicznością prowadzącą w tabeli Wdę Świecie i nie będzie miło wspominał tamtego pojedynku. Przed ostatnią kolejką ekipa z Kociewia miała zaledwie 2 punkty przewagi nad chemikami, a to oznaczało, że ewentualne zwycięstwo drużyny trenera Wiktora Osińskiego w poprzednim meczu mogło wywindować bydgoszczan na pierwsze miejsce w ligowej tabeli.

Niestety, gracze Chemika błyskawicznie stracili 3 bramki i już po niecałych 20 minutach gry było wiadomo, że sukcesem w szlagierowym pojedynku będzie wyszarpanie remisu. Ostatecznie zespół z Glinek przegrał z Wdą 1:3, ponosząc pierwszą domową porażkę w sezonie i tracąc pierwszego gola przed własną publicznością w bieżących rozgrywkach. Rywale ze Świecia mają więc w tej chwili 5 punktów przewagi nad Chemikiem. Co już było, nie wróci i zawodnicy z Bydgoszczy powinni szybko wyrzucić z głowy tamtą porażkę, skupiając się na końcowej fazie rundy jesiennej sezonu 2023/24.

W sobotę bydgoszczanie udają się na długą podróż do Izbicy Kujawskiej. Mecz z Kujawianką, choć na oko wydaje się nietrudną przeprawą, może okazać się wymagającym spotkaniem, które rozstrzygnie także mentalne podejście obu zespołów do rywalizacji. Mimo że gospodarze znajdują się w drugiej połowie ligowej tabeli, to najbliżsi rywale Chemika są bardzo ambitną ekipą, która w ostatnich latach wiele razy udowadniała, że potrafi zagrozić także najbardziej znanym drużynom z regionu. Ponadto Izbica Kujawska nie jest łatwym terenem dla faworytów, dlatego też, aby myśleć o zwycięstwie, bydgoszczanie muszą zachować w sobotę należytą czujność oraz koncentrację.

Nasz rywal

Kujawianka Izbica Kujawska powstała w 1949 roku. Klub odnosił regionalne sukcesy już w poprzednim wieku. W latach 80. ekipa z Izbicy wygrała Okręgowy Puchar Polski KPZPN. Z kolei na początku XXI wieku najbliżsi rywale Chemika grali przez długi czas w rozgrywkach Klasy Okręgowej.

W sezonie 2011/12 gospodarze sobotniego meczu wywalczyli awans do IV ligi, a w roku 2015 osiągnęli znaczący sukces i uzyskali promocję do III ligi. Na tym poziomie rozgrywkowym Kujawianka utrzymała się jednak tylko rok i od momentu spadku aż do tej pory występuje w kujawsko-pomorskiej IV lidze. W ostatnich trzech sezonach zespół z Izbicy kończył rozgrywki odpowiednio na 5., 12. i 7. miejscu.

W obecnym sezonie Kujawianka notowana jest na 12. miejscu w tabeli. Gracze z Kujaw radzą sobie w rozgrywkach 2023/24 dość przeciętnie. Ekipa z południa regionu potrafiła wygrać w tej kampanii ligowej 2:1 na wyjeździe z Orlętami Aleksandrów Kujawski, pokonać u siebie 3:1 Polonię Bydgoszcz oraz zwyciężyć na własnym boisku 3:2 z Pogonią Mogilno. Z drugiej strony izbiczanie notowali wpadki, a najbardziej wyrazista była wyjazdowa porażka aż 0:4 z outsiderem tabeli Liderem Włocławek.

Z pewnością głównym celem zespołu Kujawianki jest w tym sezonie walka o jak najwyższe miejsce w rozgrywkach i zapewnienie sobie jak najszybciej utrzymania na poziomie IV ligi. Aby zrealizować postawione cele, piłkarze z Izbicy z pewnością nie przejdą obok sobotniego meczu obojętnie i bez wątpienia postawią Chemikowi twarde warunki gry. Gospodarze będą również niesieni dopingiem żywiołowej publiczności, która zazwyczaj w licznym gronie przychodzi na stadion przy ulicy Sportowej 1a.

Inne mecze

W najbliższy weekend odbędą się mecze 13. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Prowadząca w tabeli Wda Świecie rozegra derbowy pojedynek z zajmującym aktualnie 7. miejsce w ligowej klasyfikacji Pol-Osteg Pomorzaninem Serock. Znajdujący się w tabeli tuż za Chemikiem Moderatorem, zamykający ligowe podium, Start Eco-Pol Pruszcz tym razem uda się do Łabiszyna na mecz z broniącą się przed spadkiem miejscową Notecią.

Z kolei czwarta w tabeli Tłuchowia Tłuchowo w najbliższej serii gier zmierzy się z 9. w klasyfikacji Cuiavią Inowrocław. W tej serii gier interesująco zapowiada się także elektryzujący kibiców pojedynek Sparty Brodnica z Lechem Rypin oraz mecz Polonii Bydgoszcz z Unią Wąbrzeźno.

Historia

Ostatni raz obie ekipy mierzyły się ze sobą w poprzednim sezonie kujawsko-pomorskiej IV ligi. W rozegranym jesienią meczu rundy jesiennej ostatnich rozgrywek ligowych piłkarze Chemika Moderatora rozbili przed własną publicznością Kujawiankę aż 8:1. Wiosną bydgoszczanie również zdobyli w spotkaniu z ekipą z Izbicy Kujawskiej komplet punktów. Podopieczni trenera Wiktora Osińskiego wygrali w Izbicy Kujawskiej nieco skromniej niż w pierwszej części sezonu, pokonując przeciwników 3:0.

Kujawianka Izbica Kujawska – Chemik Moderator Bydgoszcz

Termin meczu: 21.10.2023 (sobota)

Godzina meczu: 14:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 13. kolejka

Stadion: Miejsko-Gminny Stadion w Izbicy Kujawskiej (ul. Sportowa 1a)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 17°C, częściowe zachmurzenie

Długość wyjazdu zespołu Chemika Moderatora: 127 km

Przeciwnik: Kujawianka Izbica Kujawska

Rok założenia: 1949

Barwy: czerwono-zielone

Stadion: Miejsko-Gminny Stadion w Izbicy Kujawskiej (ul. Sportowa 1a)

Miejsce w tabeli: 12. miejsce (13 punktów)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Kujawianki Izbica Kujawska:

30.09.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 10. kolejka: Lider Włocławek 4:0 Kujawianka Izbica Kujawska

07.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 11. kolejka: Kujawianka Izbica Kujawska 1:4 Tłuchowia Tłuchowo

15.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 12. kolejka: Cuiavia Inowrocław 2:3 Kujawianka Izbica Kujawska

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Kujawianki Izbica Kujawska nie zremisowali jeszcze domowego meczu ligowego w tym sezonie

__

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

27.05.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2022/23, 30. kolejka: Kujawianka Izbica Kujawska 0:3 Chemik Moderator Bydgoszcz

Terminarz 13. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Łokietek Brześć Kujawski – Chełminianka Chełmno (21.10 / 11:00)

Polonia Bydgoszcz – Unia Wąbrzeźno (21.10 / 11:00)

Orlęta Aleksandrów Kujawski – Lider Włocławek (21.10 / 12:30)

Noteć Łabiszyn – Start Eco-Pol Pruszcz (21.10 / 13:00)

Sparta Brodnica – Lech Rypin (21.10 / 13:00)

Kujawianka Izbica Kujawska – Chemik Moderator Bydgoszcz (21.10 / 14:00)

Wda Świecie – Pol-Osteg Pomorzanin Serock (21.10 / 15:00)

Pogoń Mogilno – Pomorzanin Toruń (21.10 / 15:30)

Tłuchowia Tłuchowo – Cuiavia Inowrocław (22.10 / 13:00)

Następny artykuł

P