Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 27.10.2023
Fot. Edyta Linowiecka

Czas na hitowe starcie z Tłuchowią!

W sobotę o godzinie 12:00 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz rozegrają kolejne niezwykle interesujące spotkanie kujawsko-pomorskiej IV ligi. W meczu 14. kolejki  rozgrywek podopieczni trenera Wiktora Osińskiego zmierzą się na własnym stadionie z 4. w tabeli Tłuchowią Tłuchowo.

Piłkarze Chemika Bydgoszcz od kilku tygodni zajmują pozycję wicelidera kujawsko-pomorskiej IV ligi. Zespół z Glinek regularnie wygrywa kolejne spotkania ligowe i raczej nie ma większych problemów z pokonywaniem ekip znajdujących się w środkowej czy dolnej strefie tabeli. Przed tygodniem bydgoszczanie z pełną koncentracją i zaangażowaniem udali się do Izbicy Kujawskiej na mecz z miejscową Kujawianką i szybko pokazali, że nawet bolesna porażka w hitowym meczu z Wdą Świecie, którą zespół Chemika poniósł tydzień wcześniej, nie jest w stanie podłamać dobrze dysponowanej w tym sezonie drużyny trenera Wiktora Osińskiego.

Chemicy przyzwyczaili nas w obecnej kampanii ligowej do tego, że w każdym z meczów, w których biorą udział, potrzebują nieco czasu, aby wejść na prawidłowe obroty i kreować sytuacje, które przekładają się na bramki. Podobnie było w spotkaniu w Izbicy, gdzie znów Chemik pokazał się z dobrej strony w drugiej odsłonie meczu, zdobył trzy bramki i wywiózł z południa województwa cenne trzy punkty.

W ostatnich tygodniach kluczem do sukcesu w zespole trenera Osińskiego jest więc przede wszystkim dobre przygotowanie fizyczne, które pozwala w drugich połowach meczów dominować nad podmęczonymi rywalami. Warto wspomnieć także o dobrej formie indywidualnej poszczególnych zawodników. Znakomitym przykładem jest Patryk Perliński, który w meczach z Pogonią i Kujawianką skompletował klasyczne hat-tricki i kilkukrotnie pomógł kolegom w zdobyciu goli.

Mecz z Tłuchowią będzie bardzo trudnym wyzwaniem, ponieważ rywale mają bardzo dużą ambicję do tego, aby namieszać w tym sezonie kujawsko-pomorskiej IV ligi. Wszystko jednak w nogach graczy Chemika, którzy –  przypomnijmy – wygrali 7 z ostatnich 8 meczach ligowych.

Nasz rywal

Tłuchowia Tłuchowo założona została w 1991 roku, ale tak naprawdę o klubie ze wschodnich rejonów naszego regionu jest głośno od kilku lat. Jeszcze w sezonie 2019/20 Tłuchowia występowała na poziomie włocławskiej Klasy A i raczej mało kto spodziewał się, że drużyna z niewielkiej miejscowości będzie w stanie rozdawać karty w regionalnym futbolu.

Klub zaczął jednak inwestować w swoją przyszłość. W 2020 roku najbliżsi rywale Chemika wywalczyli awans do Klasy Okręgowej, w której spędzili zaledwie dwa lata i w 2022 roku z przytupem wkroczyli na piąty poziom rozgrywkowy w Polsce. Pierwszy sezon na czwartoligowych boiskach był dla Tłuchowii  udany, ponieważ zakończył się zajęciem wysokiego 6. miejsca w tabeli. Warto dodać, że ekipa z Tłuchowa przez wiele miesięcy nie rozgrywała swoich meczów domowych na własnym stadionie z powodu modernizacji obiektu i przystosowywania go do warunków umożliwiających grę w IV lidze.

Początek nowego sezonu jest dla graczy Tłuchowii również  udany. Aktualnie goście notowani są na 4. miejscu w tabeli i oczywiście nadal zachowują szansę walki nawet o awans do III ligi. Zespół z powiatu lipnowskiego w meczach obecnej kampanii ligowej wygrywał już mecze z Pogonią Mogilno, Chełminianką Chełmno czy Kujawianką Izbica Kujawska, a poza tym jest jednym z zaledwie trzech zespołów w lidze, który nie przegrał jeszcze w obecnych rozgrywkach meczu wyjazdowego. Oprócz Tłuchowii takim wyczynem mogą pochwalić się tylko lider tabeli Wda Świecie oraz Cuiavia Inowrocław.

Przed tygodniem sobotni rywale Chemika dość niespodziewanie przegrali u siebie 1:2 z Cuiavią Inowrocław. We wcześniejszych dwóch meczach tłuchowianie pokonywali z kolei na wyjazdach 6:0 Lidera Włocławek oraz 3:1 Start Stawki w meczu Okręgowego Pucharu Polski. Nie ulega wątpliwości, że celem ambitnego zespołu z Tłuchowa będzie zgarnięcie w sobotę kompletu punktów i zmniejszenie straty do trzech czołowych zespołów w lidze.

Inne mecze

Na ostatni weekend października zaplanowano mecze 14. kolejki kujawsko-pomorskiej IV ligi. Zdecydowanie najciekawiej w tej serii gier zapowiada się pojedynek dwóch zespołów, zajmujących czołowe miejsca w tabeli, a więc Chemika i Tłuchowii.

Ponadto prowadząca w tabeli od wielu tygodni Wda Świecie zagra na wyjeździe z przedostatnim w zestawieniu Pomorzaninem Toruń, a znajdujący się w klasyfikacji tuż za Chemikiem i zarazem zamykający ligowe podium Start Eco-Pol Pruszcz sprawdzi dyspozycję 7. w tabeli Sparty Brodnica. W najbliższej kolejce ciekawie zapowiada się także mecz Lecha Rypin z Pogonią Mogilno oraz pojedynek Unii Wąbrzeźno z Łokietkiem Brześć Kujawski.

Historia

Po raz ostatni ekipy Chemika i Tłuchowii mierzyły się ze sobą w meczach o stawkę w ubiegłym sezonie kujawsko-pomorskiej IV ligi. W rozegranym w sierpniu 2022 roku pojedynku rundy jesiennej piłkarze z Bydgoszczy wygrali u siebie z drużyną z Tłuchowa 3:2. W marcowym rewanżowym spotkaniu minionych rozgrywek ligowych Chemik wygrał z kolei na wyjeździe z Tłuchowią 3:0. Warto zaznaczyć, że mecz rundy wiosennej odbył się na stadionie w Sierpcu, na którym rywale Chemika rozgrywali wówczas swoje mecze z powodu modernizacji własnego boiska.

Chemik Moderator Bydgoszcz – Tłuchowia Tłuchowo

Termin meczu: 28.10.2023 (sobota)

Godzina meczu: 12:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 14. kolejka

Stadion: Stadion im. Czesława Kobusa w Bydgoszczy (ul. Glinki 79)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 7°C, zachmurzenie

Długość wyjazdu zespołu Tłuchowii: 129 km

Przeciwnik: Tłuchowia Tłuchowo

Rok założenia: 1991

Barwy: niebiesko-żółto-czerwone

Stadion: Stadion Gminny w Tłuchowie (ul. Sportowa 3)

Miejsce w tabeli: 4. miejsce (25 punktów)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Tłuchowii Tłuchowo:

11.10.2023, Okręgowy Puchar Polski K-PZPN (podokręg: Włocławek) 2023/24, 4. runda: Start Stawki 1:3 Tłuchowia Tłuchowo

14.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 12. kolejka: Lider Włocławek 0:6 Tłuchowia Tłuchowo

22.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 13. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 1:2 Cuiavia Inowrocław

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Tłuchowii Tłuchowo są w gronie 3 zespołów w lidze, które nie przegrały jeszcze meczu wyjazdowego w tym sezonie

_

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

18.03.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2022/23, 19. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 0:3 Chemik Moderator Bydgoszcz

Terminarz 14. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Pol-Osteg Pomorzanin Serock – Kujawianka Izbica Kujawska (28.10 / 11:00)

Pomorzanin Toruń – Wda Świecie (28.10 / 11:00)

Chemik Moderator Bydgoszcz – Tłuchowia Tłuchowo (28.10 / 12:00)

Lider Włocławek – Cuiavia Inowrocław (28.10 / 12:00)

Start Eco-Pol Pruszcz – Sparta Brodnica (28.10 / 12:00)

Orlęta Aleksandrów Kujawski – Polonia Bydgoszcz (28.10 / 12:30)

Lech Rypin – Pogoń Mogilno (28.10 / 14:00)

Unia Wąbrzeźno – Łokietek Brześć Kujawski (28.10 / 14:00)

Chełminianka Chełmno – Noteć Łabiszyn (29.10 / 12:00)

Następny artykuł

P