Autor:

Szymon Kołodziejski

Tagi:
Pierwszy zespół 03.11.2023
Fot. Edyta Linowiecka

W sobotę wyjazd do Inowrocławia

Już tylko trzy mecze ligowe pozostały do zakończenia rundy jesiennej sezonu 2023/24 kujawsko-pomorskiej IV ligi. W sobotę o godzinie 14:00 piłkarze Chemika Moderatora Bydgoszcz zagrają kolejne spotkanie ligowe, w którym zmierzą się na wyjeździe z 9. w tabeli Cuiavią Inowrocław.

Podopieczni trenera Wiktora Osińskiego praktycznie od samego początku sezonu utrzymują się w ścisłej czołówce IV ligi, a od kilku tygodni nieprzerwanie zajmują pozycję wicelidera rozgrywek. Chemicy prezentują w rundzie jesiennej bardzo dobrą dyspozycję i aktualnie mogą pochwalić się rewelacyjnym dorobkiem 8 zwycięstw w 9 ostatnich meczach ligowych. Ponadto bramkarz bydgoskiego zespołu Gracjan Łęt wyciągał w aktualnej kampanii ligowej tylko pięciokrotnie piłkę z siatki, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem defensywnym wśród wszystkich zespołów, które przystąpiły do rozgrywek.

Niestety, pomimo seryjnych zwycięstw i bardzo dobrej postawy obronnej, piłkarze z Glinek cały czas mają kilkupunktową stratę do wygrywającej niemalże wszystkie mecze Wdy Świecie. Aby marzyć o dogonieniu świetnie prezentującego się lidera z Kociewia, ekipa trenera Osińskiego musi w dalszej części sezonu nadal regularnie wygrywać i liczyć na wpadki zespołu ze Świecia.

Mecz z Cuiavią jest kolejnym etapem drogi do końcowego sukcesu, ale bydgoszczanie muszą pamiętać, że mimo iż rywale znajdują się w środkowej części ligowej tabeli, to są dobrze poukładanym zespołem, gotowym do walki o zwycięstwo przez pełne 90 minut. Kto wie, czy Chemikowi w sobotę znów nie będzie potrzebna cierpliwość i gra do końca, którą wykazali się przed tygodniem, kiedy pokonali u siebie Tłuchowię Tłuchowo po bramce w ostatnich minutach meczu.

Nasz rywal

Cuiavia Inowrocław powstała w 1922 roku i jest jednym z najbardziej znanych klubów piłkarskich w regionie. Jednocześnie inowrocławianie nigdy nie osiągnęli znaczących sukcesów w ogólnopolskiej piłce nożnej i za sukces klubu można uznać grę w III lidze w latach 2011-2014 oraz zdobycie regionalnego Pucharu Polski w kampanii 2011/12.

W ostatnich latach inowrocławianie występują regularnie w IV lidze i radzą sobie w tych rozgrywkach dość przeciętnie. W sezonie 2020/21 Cuiavia zakończyła sezon w strefie spadkowej, ale utrzymała się dzięki późniejszemu wycofaniu się z rozgrywek Legii Chełmża. Rok później zawodnicy z miasta na Soli zajęli także miejsce w dolnej części tabeli, ale już w poprzedniej kampanii inowrocławianie sklasyfikowani zostali na wysokiej 5. pozycji, co było dużym sukcesem tego klubu.

W tym sezonie Cuiavia radzi sobie przeciętnie i notowana jest aktualnie na 9. miejscu w tabeli. Wszystko wskazuje na to, że gracze z Inowrocławia w bieżących rozgrywkach szybko będą mogli przejść w tryb wyczekiwania na koniec sezonu, bo nic nie wskazuje na to, aby najbliższym rywalom Chemika groził przyszłej wiosny spadek, a tym bardziej awans do III ligi. W domowych rywalizacjach ligowych, jak do tej pory „biało-zieloni” dwukrotnie wygrywali, dwukrotnie remisowali i dwukrotnie przegrywali, co pokazuje, że zespół z Inowrocławia jest bardzo nieprzewidywalny.

W ostatnich tygodniach Cuiavia radzi sobie jednak dużo lepiej, bo jako jedyna w tym sezonie znalazła sposób na liderującą Wdę Świecie, z którą wygrała na wyjeździe 1:0, a ponadto ostatnio pokonała także w delegacji Tłuchowię Tłuchowo, a także wysoko wygrała przed tygodniem we Włocławku z ostatnim w tabeli Liderem. Nie ulega wątpliwości, że inowrocławianie podejdą do potyczki z Chemikiem pełni wiary w zwycięstwo, dlatego też sobotni mecz zapowiada się pasjonująco.

Inne mecze

Na najbliższą sobotę i niedzielę zaplanowano 15. kolejkę kujawsko-pomorskiej IV ligi. Lider tabeli, czyli zespół Wdy Świecie, tym razem zagra na własnym boisku z coraz lepiej radzącym sobie w ostatnich tygodniach 4. w tabeli Lechem Rypin. Zamykający ligowe podium Start Eco-Pol Pruszcz tym razem zmierzy się w Mogilnie z 11. w tabeli Pogonią.

W tej serii gier emocji nie powinno także zabraknąć w Tłuchowie, gdzie miejscowa Tłuchowia podejmie Pol-Osteg Pomorzanina Serock, a także w rywalizacjach Łokietka Brześć Kujawski z Orlętami Aleksandrów Kujawski oraz Noteci Łabiszyn z Unią Wąbrzeźno.

Historia

Ostatni raz oba zespoły grały ze sobą w sezonie 2022/23. Wówczas Chemik rozegrał z Cuiavią dwa mecze w ramach kujawsko-pomorskiej IV ligi oraz jedno spotkanie Okręgowego Pucharu Polski K-PZPN i we wszystkich przypadkach góra byli bydgoszczanie. W meczu ligowym, które rozgrywane było w rundzie jesiennej, chemicy wygrali na wyjeździe z zespołem z Inowrocławia 1:0. Z kolei w spotkaniu rundy wiosennej bydgoszczanie pokonali u siebie inowrocławian 3:0. Pierwsze spotkanie pomiędzy tymi zespołami w minionym sezonie miało jednak miejsce w październiku 2022 roku. W meczu IV rundy regionalnego Pucharu Polski Chemik wygrał u siebie z Cuiavią 4:1.

Cuiavia Inowrocław – Chemik Moderator Bydgoszcz

Termin meczu: 04.11.2023 (sobota)

Godzina meczu: 13:00

Rozgrywki: IV liga (grupa kujawsko-pomorska), 15. kolejka

Stadion: Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków w Inowrocławiu (ul. Macieja Wierzbińskiego 2)

Przewidywane warunki atmosferyczne: 10°C, częściowe zachmurzenie

Długość wyjazdu zespołu Chemika Moderatora: 43 km

Przeciwnik: Cuiavia Inowrocław

Rok założenia: 1922

Barwy: biało-zielone

Stadion: Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków w Inowrocławiu (ul. Macieja Wierzbińskiego 2)

Miejsce w tabeli: 9. miejsce (22 punktów)

Wyniki trzech ostatnich oficjalnych spotkań Cuiavii Inowrocław:

15.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 12. kolejka: Cuiavia Inowrocław 2:3 Kujawianka Izbica Kujawska

22.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 13. kolejka: Tłuchowia Tłuchowo 1:2 Cuiavia Inowrocław

28.10.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2023/24, 14. kolejka: Lider Włocławek 1:5 Cuiavia Inowrocław

Ciekawostka statystyczna: Piłkarze Cuiavii Inowrocław w tym sezonie ligowym na własnym boisku 2 razy wygrywali, 2 razy remisowali i 2 razy przegrywali

_

Ostatni oficjalny bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami:

03.06.2023, IV liga (grupa: kujawsko-pomorska) 2022/23, 31. kolejka: Chemik Moderator Bydgoszcz 3:0 Cuiavia Inowrocław

Terminarz 15. kolejki IV ligi (grupa: kujawsko-pomorska):

Łokietek Brześć Kujawski – Orlęta Aleksandrów Kujawski (04.11 / 11:00)

Polonia Bydgoszcz – Lider Włocławek (04.11 / 11:00)

Cuiavia Inowrocław – Chemik Moderator Bydgoszcz (04.11 / 13:00)

Kujawianka Izbica Kujawska – Pomorzanin Toruń (04.11 / 13:00)

Noteć Łabiszyn – Unia Wąbrzeźno (04.11 / 13:00)

Pogoń Mogilno – Start Eco-Pol Pruszcz (04.11 / 13:00)

Sparta Brodnica – Chełminianka Chełmno (04.11 / 13:00)

Wda Świecie – Lech Rypin (04.11 / 13:00)

Tłuchowia Tłuchowo – Pol-Osteg Pomorzanin Serock (05.11 / 13:00)

Następny artykuł

P